or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo H550ICAT Standard Recessed Housing, LED Lamp, 20 W Fixture, 120/277 VAC, Aluminum Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Halo H550ICAT Standard Recessed Housing, LED Lamp, 20 W Fixture, 120/277 VAC, Aluminum Housing
SKU808092
MFGR #H550ICAT
$/ea
5" LED Housing, IC Air-Tite, for listed Halo LED Modules
5" LED Housing, IC Air-Tite, for listed Halo LED Modules
Amperage Rating 0.167 at (120V) Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number H550ICAT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 2.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.04 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 7.52 in Height [Metric] 19.1135 cm Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Lens N/A Mounting Recessed Socket Type Quick Connect (No Socket) Standard cULus Listed - Wet Location;cULus Listed - Damp Location;Airtite Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedECCN:EAR99NLR Style (blank) Sub Brand H550ICAT Series Type 5" LED Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 08008362653 UPC 12 080083626533 Wattage 20 W Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED (Not Included) Voltage Rating 120/277 V Lighting Got Nail!™ bar hangers Galvanized steel frame housing adjusts in plaster frame to accommodate up to 1-3/8 in ceiling thickness Regressed locking screw for securing hanger bars Got-Nail™ bar hangers
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.167 at (120V) |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H550ICAT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 2.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.04 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 7.52 in |
| Height [Metric] | 19.1135 cm |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Lens | N/A |
| Mounting | Recessed |
| Socket Type | Quick Connect (No Socket) |
| Standard | cULus Listed - Wet Location;cULus Listed - Damp Location;Airtite |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedECCN:EAR99NLR |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | H550ICAT Series |
| Type | 5" LED Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008362653 |
| UPC 12 | 080083626533 |
| Wattage | 20 W |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED (Not Included) |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Lighting |
| Got Nail!™ bar hangers |
| Galvanized steel frame housing adjusts in plaster frame to accommodate up to 1-3/8 in ceiling thickness |
| Regressed locking screw for securing hanger bars |
| Got-Nail™ bar hangers |