or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo H4NCMF New Construction Mounting Frame, For Use With H245RICAT 4 in Ultra-Shallow Remodeler Housing, HS4R/HS4S Surface Mount Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Halo H4NCMF New Construction Mounting Frame, For Use With H245RICAT 4 in Ultra-Shallow Remodeler Housing, HS4R/HS4S Surface Mount Housing
SKUPDW~12320321
MFGR #H4NCMF
$/ea
Halo Mounting Frame, New Construction, For Use With: H245RICAT 4 in Ultra-Shallow Remodeler Housing, HS4R/HS4S Surface Mount Housing and 2 x 4 Framing or Shallow Plenum Construction, Ceiling Mount, 120 V, Steel
Halo Mounting Frame, New Construction, For Use With: H245RICAT 4 in Ultra-Shallow Remodeler Housing, HS4R/HS4S Surface Mount Housing and 2 x 4 Framing or Shallow Plenum Construction, Ceiling Mount, 120 V, Steel
Amperage Rating N/A Application Lighting Applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number H4NCMF Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Lamp Type N/A Length 15.75 in Length [Metric] 40.0050 cm Mounting Recessed Style (blank) Sub Brand H245RICAT Type 4" Mounting Frame (Used with H245RICAT, HS4R and HS4S Housings) UNSPSC 39111530 UPC 11 08008375826 UPC 12 080083758265 Voltage Rating 120 V Width 13.20 in Width [Metric] 33.5280 cm Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Steel Lighting Applications Suitable for 2x4 framing or shallow plenum construction
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting Applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H4NCMF |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Lamp Type | N/A |
| Length | 15.75 in |
| Length [Metric] | 40.0050 cm |
| Mounting | Recessed |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | H245RICAT |
| Type | 4" Mounting Frame (Used with H245RICAT, HS4R and HS4S Housings) |
| UNSPSC | 39111530 |
| UPC 11 | 08008375826 |
| UPC 12 | 080083758265 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Width | 13.20 in |
| Width [Metric] | 33.5280 cm |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Steel |
| Lighting Applications |
| Suitable for 2x4 framing or shallow plenum construction |