or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo FE1435LPC Dusk-to-Dawn Jelly Jar Area Light, (1) LED Lamp, 120 VAC, Bronze Housing
Cooper Lighting Solutions
Halo FE1435LPC Dusk-to-Dawn Jelly Jar Area Light, (1) LED Lamp, 120 VAC, Bronze Housing
SKUPDW~13303581
MFGR #FE1435LPC
$/ea
Halo Jelly Jar Area Light, Dusk-to-Dawn, Series: FE14, 120 VAC, 0.113 A, LED Lamp, 1 Lamp, 25000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 1275 Lumens, Bronze Housing Finish, 6 in L x 4.938 in W x 7.5 in H Dimensions
Halo Jelly Jar Area Light, Dusk-to-Dawn, Series: FE14, 120 VAC, 0.113 A, LED Lamp, 1 Lamp, 25000 hr Average Life, 3500 K Color Temperature, 1275 Lumens, Bronze Housing Finish, 6 in L x 4.938 in W x 7.5 in H Dimensions
Application Lighting Application ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number FE1435LPC Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.6800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.76 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405426000 Height 7.50 in Height [Metric] 19.0500 cm Length 6.00 in Length [Metric] 15.2400 cm UNSPSC 39111613 UPC 11 08008376038 UPC 12 080083760381 Width 4.94 in Width [Metric] 12.5425 cm Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lighting Application
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | Lighting Application |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | FE1435LPC |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.6800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405426000 |
| Height | 7.50 in |
| Height [Metric] | 19.0500 cm |
| Length | 6.00 in |
| Length [Metric] | 15.2400 cm |
| UNSPSC | 39111613 |
| UPC 11 | 08008376038 |
| UPC 12 | 080083760381 |
| Width | 4.94 in |
| Width [Metric] | 12.5425 cm |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lighting Application |