or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo BFR56NFL Lamp Reflector, ML56 LED Lamp, Ceiling Mount
SKUPDW~11425329
MFGR #BFR56NFL
$/ea
Halo Lamp Reflector, For Use With: ML56 LED 90 CRI 5 in and 6 in Recessed Downlight, ML56 LED Lamp, Ceiling Mount, 4 in L x 4-1/8 in W x 1-1/4 in H
Halo Lamp Reflector, For Use With: ML56 LED 90 CRI 5 in and 6 in Recessed Downlight, ML56 LED Lamp, Ceiling Mount, 4 in L x 4-1/8 in W x 1-1/4 in H
Amperage Rating N/A Application For lighting applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BFR56NFL Construction N/A Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.2160 lb Gross Weight per Pack Metric 0.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 1.25 in Height [Metric] 3.1750 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Mounting Recessed Size 4.0 IN Length 4.125 IN Width 1.25 IN Height Style (blank) Sub Brand ML56 LED Recessed Downlights 90 CRI - 5 & 6 inch Type ML56 LED Module UNSPSC 39111827 UPC 11 08008369187 UPC 12 080083691876 Voltage Rating N/A Width 4.12 in Width [Metric] 10.4775 cm Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions For lighting applications ENERGY STAR® Certified. Learn more at energystar.gov
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | For lighting applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BFR56NFL |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.2160 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 1.25 in |
| Height [Metric] | 3.1750 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Mounting | Recessed |
| Size | 4.0 IN Length 4.125 IN Width 1.25 IN Height |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | ML56 LED Recessed Downlights 90 CRI - 5 & 6 inch |
| Type | ML56 LED Module |
| UNSPSC | 39111827 |
| UPC 11 | 08008369187 |
| UPC 12 | 080083691876 |
| Voltage Rating | N/A |
| Width | 4.12 in |
| Width [Metric] | 10.4775 cm |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| For lighting applications |
| ENERGY STAR® Certified. Learn more at energystar.gov |