or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo BFR56MH Media Holder, For Use With ML56 Series LED Module, Ceiling Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Halo BFR56MH Media Holder, For Use With ML56 Series LED Module, Ceiling Mount
SKUPDW~11425399
MFGR #BFR56MH
$/ea
Halo Media Holder, For Use With: ML56 Series LED Module, Specifications: Ceiling Mount, 3.96 in L x 3.96 in W x 0.335 in H Dimensions
Halo Media Holder, For Use With: ML56 Series LED Module, Specifications: Ceiling Mount, 3.96 in L x 3.96 in W x 0.335 in H Dimensions
Amperage Rating N/A Application Lighting Application ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number BFR56MH Construction N/A Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539900000 Height 0.34 in Height [Metric] 0.8509 cm Length 3.96 in Length [Metric] 10.0584 cm Mounting Recessed Size 3.96 IN Length 3.96 IN Width 0.335 IN Height Style (blank) Sub Brand ML56 LED Recessed Downlights 90 CRI - 5 & 6 inch Type ML56 LED Module UNSPSC 39111541 UPC 11 08008369191 UPC 12 080083691913 Voltage Rating N/A Width 3.96 in Width [Metric] 10.0584 cm Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lighting Application ENERGY STAR® Certified. Learn more at energystar.gov Accepts one 3.45 in lens Requires BFR56NFL and L345SF, order separately
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting Application |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | BFR56MH |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539900000 |
| Height | 0.34 in |
| Height [Metric] | 0.8509 cm |
| Length | 3.96 in |
| Length [Metric] | 10.0584 cm |
| Mounting | Recessed |
| Size | 3.96 IN Length 3.96 IN Width 0.335 IN Height |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | ML56 LED Recessed Downlights 90 CRI - 5 & 6 inch |
| Type | ML56 LED Module |
| UNSPSC | 39111541 |
| UPC 11 | 08008369191 |
| UPC 12 | 080083691913 |
| Voltage Rating | N/A |
| Width | 3.96 in |
| Width [Metric] | 10.0584 cm |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lighting Application |
| ENERGY STAR® Certified. Learn more at energystar.gov |
| Accepts one 3.45 in lens |
| Requires BFR56NFL and L345SF, order separately |