or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo Air-Tite H5ICAT New Construction Line Voltage Recessed Lighting Housing, Incandescent Lamp, Insulated Insulation
Custom_Product_Images_Illustration
Halo Air-Tite H5ICAT New Construction Line Voltage Recessed Lighting Housing, Incandescent Lamp, Insulated Insulation
SKU13251
MFGR #H5ICAT
Your Cost: $23.77/ea
5" Housing IC Air-Tite 120V Line Voltage
5" Housing IC Air-Tite 120V Line Voltage
Amperage Rating N/A Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number H5ICAT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 0.0002 lb Gross Weight per Pack Metric 1.09 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 7.75 in Height [Metric] 19.6850 cm Length 14.75 in Length [Metric] 37.4650 cm Lens N/A Mounting Recessed Socket Type E26 Standard cULus Listed - Wet Location;Airtite;RoHS Compliant Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedcULus ListedECCN:EAR99NLR Style (blank) Sub Brand H5ICAT Series Type 5" H5 Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 08008360941 UPC 12 080083609413 Wattage N/A Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type N/A Voltage Rating 120 V Lighting Got Nail!™ bar hangers Got-Nail™ bar hangers Pass-N-Thru™ tool less shortening of bar hangers Slide-N-Side™ wire traps Quick connect wiring connectors included in junction box Thermally protected Die formed housing and plaster frame Housing may be removed from plaster frame for junction box access
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | N/A |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | H5ICAT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 0.0002 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.09 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 7.75 in |
| Height [Metric] | 19.6850 cm |
| Length | 14.75 in |
| Length [Metric] | 37.4650 cm |
| Lens | N/A |
| Mounting | Recessed |
| Socket Type | E26 |
| Standard | cULus Listed - Wet Location;Airtite;RoHS Compliant |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedcULus ListedECCN:EAR99NLR |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | H5ICAT Series |
| Type | 5" H5 Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008360941 |
| UPC 12 | 080083609413 |
| Wattage | N/A |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | N/A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Lighting |
| Got Nail!™ bar hangers |
| Got-Nail™ bar hangers |
| Pass-N-Thru™ tool less shortening of bar hangers |
| Slide-N-Side™ wire traps |
| Quick connect wiring connectors included in junction box |
| Thermally protected |
| Die formed housing and plaster frame |
| Housing may be removed from plaster frame for junction box access |