or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Cooper Lighting Solutions
Halo Air-Tite E4ICATSB New Construction Recessed Lighting Housing with Socket Bracket, Insulated Insulation, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Cooper Lighting Solutions
Halo Air-Tite E4ICATSB New Construction Recessed Lighting Housing with Socket Bracket, Insulated Insulation, 120 VAC
SKU981981
MFGR #E4ICATSB
Your Cost: $21.18/ea
4" IC, Air-Tite, New Construction Housing, 120V w/ Socket Bracket
4" IC, Air-Tite, New Construction Housing, 120V w/ Socket Bracket
Amperage Rating 0.417 at (120V) Application Lighting ARRA Compliant C Ballast Type N/A Brand Cooper Lighting Solutions Buy American Compliant C Catalog Number E4ICATSB Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Unfinished Gross Weight Per Pack 2.3100 lb Gross Weight per Pack Metric 1.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405116020 Height 6.00 in Height [Metric] 15.2400 cm Lamp Type Halogen, Incandescent, LED, CFL (Not Included) Length 14.00 in Length [Metric] 35.5600 cm Lens N/A Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Die-Cast Aluminum Mounting Recessed Socket Type E26 Standard Wet Locations;Damp Locations;cULus Listed;Airtite Standards ARRA, BuyAmerican Act, cULus Listed, RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Style (blank) Sub Brand E4ICATSB Series Type 4" E4 Housing UNSPSC 39111802 UPC 11 08008375152 UPC 12 080083751525 Voltage Rating 120 V Wattage N/A Width 11.50 in Width [Metric] 29.2100 cm Lighting For use in insulated ceilings For use in insulated ceilings Air-Tite™ exclusive housing gasket Air-Tite™ tested per ASTM E 283 All nail bar hangers with preinstalled nail and integral T-grid clip Q channel interlocking hanger bars Hanger bars feature Pass-N-Thru™ tool-less shortening Hinged junction box with Slide-N-Side™ Socket bracket adjusts lamp to various trim styles and designs
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.417 at (120V) |
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | E4ICATSB |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Unfinished |
| Gross Weight Per Pack | 2.3100 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405116020 |
| Height | 6.00 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Lamp Type | Halogen, Incandescent, LED, CFL (Not Included) |
| Length | 14.00 in |
| Length [Metric] | 35.5600 cm |
| Lens | N/A |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting | Recessed |
| Socket Type | E26 |
| Standard | Wet Locations;Damp Locations;cULus Listed;Airtite |
| Standards | ARRA, BuyAmerican Act, cULus Listed, RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | E4ICATSB Series |
| Type | 4" E4 Housing |
| UNSPSC | 39111802 |
| UPC 11 | 08008375152 |
| UPC 12 | 080083751525 |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage | N/A |
| Width | 11.50 in |
| Width [Metric] | 29.2100 cm |
| Lighting |
| For use in insulated ceilings |
| For use in insulated ceilings |
| Air-Tite™ exclusive housing gasket |
| Air-Tite™ tested per ASTM E 283 |
| All nail bar hangers with preinstalled nail and integral T-grid clip |
| Q channel interlocking hanger bars |
| Hanger bars feature Pass-N-Thru™ tool-less shortening |
| Hinged junction box with Slide-N-Side™ |
| Socket bracket adjusts lamp to various trim styles and designs |