or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo AIR-TITEĀ® LA56069271EWH 5 in 6 in Aperture All Purpose Integrated Retrofit Downlight, LED Lamp, 5 in, 6 in Ceiling Opening, 120 VAC,
Halo AIR-TITEĀ® LA56069271EWH 5 in 6 in Aperture All Purpose Integrated Retrofit Downlight, LED Lamp, 5 in, 6 in Ceiling Opening, 120 VAC,
SKU1147939
MFGR #LA56069271EWH
$/ea
Halo AIR-TITEĀ® Retrofit Downlight, 5 in 6 in Aperture All Purpose Integrated, Series: LA56, 120 VAC, 0.072 A, LED Lamp, 9 W Lamp, E26 Lamp Base, 1 Lamps, 71.4 Lumens/W, 5 in, 6 in Ceiling Opening, Adjustable Gimbal/Matte White Baffle Recessed Trim, Warm White Light, 2700 K Color, 91 CRI, Integral Dimmable Ballast, Regressed Diffused Polycarbonate Lens, 614 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum/Steel Housing, 7.26 in Dia x 3.96 in H
Halo AIR-TITEĀ® Retrofit Downlight, 5 in 6 in Aperture All Purpose Integrated, Series: LA56, 120 VAC, 0.072 A, LED Lamp, 9 W Lamp, E26 Lamp Base, 1 Lamps, 71.4 Lumens/W, 5 in, 6 in Ceiling Opening, Adjustable Gimbal/Matte White Baffle Recessed Trim, Warm White Light, 2700 K Color, 91 CRI, Integral Dimmable Ballast, Regressed Diffused Polycarbonate Lens, 614 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum/Steel Housing, 7.26 in Dia x 3.96 in H
Amperage Rating 0.072 Application For shower lighting applications ARRA Compliant C Ballast Type N/A Buy American Compliant C Catalog Number LA56069271EWH Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Finish White Gross Weight Per Pack 1.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.51 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8539500090 Height 7.88 in Height [Metric] 20.0025 cm Length 7.50 in Length [Metric] 19.0500 cm Mounting Recessed Number Of Lamps 1 Standard cULus Listed - Wet Location;Airtite;RoHS Compliant;Energy Star;Title 20 Compliant;Title 24 Compliant;Showerlight;IECC Compliant Style (blank) Sub Brand LA4 All-Purpose LED Adjustable Retrofit Type 5/6" LED All-Purpose LED Adjustable Retrofit UNSPSC 39111515 UPC 11 08008381822 UPC 12 080083818228 Wattage 9 W Width 4.15 in Width [Metric] 10.5410 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Lamp Type LED Voltage Rating 120 V For shower lighting applications Adjustable gimbal offers 35-degree tilt and 360-degree rotation Select from 5 CCTs via switch 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K color temperature Use with 5 or 6 in housings with screw base adapter Dimmable down to 5% Dual mount torsion spring and Push-N-Twist⢠clip models
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.072 |
| Application | For shower lighting applications |
| ARRA Compliant | C |
| Ballast Type | N/A |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | LA56069271EWH |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | White |
| Gross Weight Per Pack | 1.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.51 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8539500090 |
| Height | 7.88 in |
| Height [Metric] | 20.0025 cm |
| Length | 7.50 in |
| Length [Metric] | 19.0500 cm |
| Mounting | Recessed |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | cULus Listed - Wet Location;Airtite;RoHS Compliant;Energy Star;Title 20 Compliant;Title 24 Compliant;Showerlight;IECC Compliant |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | LA4 All-Purpose LED Adjustable Retrofit |
| Type | 5/6" LED All-Purpose LED Adjustable Retrofit |
| UNSPSC | 39111515 |
| UPC 11 | 08008381822 |
| UPC 12 | 080083818228 |
| Wattage | 9 W |
| Width | 4.15 in |
| Width [Metric] | 10.5410 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Lamp Type | LED |
| Voltage Rating | 120 V |
| For shower lighting applications |
| Adjustable gimbal offers 35-degree tilt and 360-degree rotation |
| Select from 5 CCTs via switch 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K color temperature |
| Use with 5 or 6 in housings with screw base adapter |
| Dimmable down to 5% |
| Dual mount torsion spring and Push-N-Twist⢠clip models |