or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo AIR-TITEĀ® 6126WB Shallow Full Cone Baffle and Trim, For Use With Recessed Down Lighting Fixture, 6 in Dia, Metal, White
Custom_Product_Images_Illustration
Halo AIR-TITEĀ® 6126WB Shallow Full Cone Baffle and Trim, For Use With Recessed Down Lighting Fixture, 6 in Dia, Metal, White
SKU1155525
MFGR #6126WB
$/ea
Halo AIR-TITEĀ® Baffle and Trim, Shallow Full Cone, For Use With: Recessed Down Lighting Fixture, 6 in Dia, Metal, White, 6-1/2 in L x 4-1/8 in W x 5-1/8 in H
Halo AIR-TITEĀ® Baffle and Trim, Shallow Full Cone, For Use With: Recessed Down Lighting Fixture, 6 in Dia, Metal, White, 6-1/2 in L x 4-1/8 in W x 5-1/8 in H
Application For lighting applications ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6126WB Construction N/A Country of Origin CN Currency USD Diameter 6 Inch EU RoHS Indicator C Fixture Type Recessed Trim Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 5.12 in Height [Metric] 13.0175 cm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Mounting Recessed Size 6.5 IN Length 4.125 IN Width 5.125 IN Height Standard UL/cULus Listed;Airtite Style (blank) Sub Brand 6126 Shallow Full Cone Baffle UNSPSC 39111531 UPC 11 08008374293 UPC 12 080083742936 Width 4.12 in Width [Metric] 10.4775 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Metal Type 6" 6100 and 6200 Trim For lighting applications Shallow full cone baffle for A19 and PAR30 lamps Shallow full cone baffle for A19 and PAR30 lamps Torsion spring retention Socket supporting baffle Self-flanged trim ring sized to hide gaps caused by construction tolerances Makes installation AIR-TITEĀ®, with any compatible housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For lighting applications |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6126WB |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Diameter | 6 Inch |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Recessed Trim |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 5.12 in |
| Height [Metric] | 13.0175 cm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Mounting | Recessed |
| Size | 6.5 IN Length 4.125 IN Width 5.125 IN Height |
| Standard | UL/cULus Listed;Airtite |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | 6126 Shallow Full Cone Baffle |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 08008374293 |
| UPC 12 | 080083742936 |
| Width | 4.12 in |
| Width [Metric] | 10.4775 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Metal |
| Type | 6" 6100 and 6200 Trim |
| For lighting applications |
| Shallow full cone baffle for A19 and PAR30 lamps |
| Shallow full cone baffle for A19 and PAR30 lamps |
| Torsion spring retention |
| Socket supporting baffle |
| Self-flanged trim ring sized to hide gaps caused by construction tolerances |
| Makes installation AIR-TITEĀ®, with any compatible housing |