or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo 73P Lighting Trim, 6 in ID x 8 in OD, For Use With Recessed Downlighting
Custom_Product_Images_Illustration
Halo 73P Lighting Trim, 6 in ID x 8 in OD, For Use With Recessed Downlighting
SKU873270
MFGR #73P
$/ea
6" Trim Fresnel Lens White Trim with Fresnel Lens
6" Trim Fresnel Lens White Trim with Fresnel Lens
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 73P Construction N/A Country of Origin CN Currency USD Diameter 6 Inch EU RoHS Indicator C Fixture Type Trim Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405916080 Height 1.50 in Height [Metric] 3.8100 cm Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Mounting Recessed Size 7.0 IN Length 8.5 IN Width 1.5 IN Height Standard N/A Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN:EAR99NLR Style (blank) Sub Brand 73 Fresnel Glass Lens Type 6" H7 Trim UNSPSC 39111531 UPC 11 66240013050 UPC 12 662400130505 Width 8.50 in Width [Metric] 21.5900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Polymer Lighting White trim with glass Fresnel lens Non-conductive, non-corrosive polymer trim ring Uses torsion spring retention Wet location shower listed with ML56 LED light modules Torsion springs pull trim and light module tight to ceiling For use in standard housings ML56 down light trims and modules make any housing AIR-TITE® White trim with glass Fresnel lens
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 73P |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Diameter | 6 Inch |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Trim |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405916080 |
| Height | 1.50 in |
| Height [Metric] | 3.8100 cm |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Mounting | Recessed |
| Size | 7.0 IN Length 8.5 IN Width 1.5 IN Height |
| Standard | N/A |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantECCN:EAR99NLR |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | 73 Fresnel Glass Lens |
| Type | 6" H7 Trim |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 66240013050 |
| UPC 12 | 662400130505 |
| Width | 8.50 in |
| Width [Metric] | 21.5900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Polymer |
| Lighting |
| White trim with glass Fresnel lens |
| Non-conductive, non-corrosive polymer trim ring |
| Uses torsion spring retention |
| Wet location shower listed with ML56 LED light modules |
| Torsion springs pull trim and light module tight to ceiling |
| For use in standard housings |
| ML56 down light trims and modules make any housing AIR-TITE® |
| White trim with glass Fresnel lens |