or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo 6100BB 6 in 6100 and 6200 Trim Light Fixture Reflector, Ceiling Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Halo 6100BB 6 in 6100 and 6200 Trim Light Fixture Reflector, Ceiling Mount
SKU955034
MFGR #6100BB
$/ea
6" Black Tapered Metal Baffle, 2-White Rings Narrow & Wide
6" Black Tapered Metal Baffle, 2-White Rings Narrow & Wide
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6100BB Construction N/A Country of Origin CN Currency USD Diameter 6 Inch EU RoHS Indicator C Fixture Type Trim Gross Weight Per Pack 0.3700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 2.88 in Height [Metric] 7.3025 cm Length 8.00 in Length [Metric] 20.3200 cm Mounting Recessed Standard UL/cULus Listed Style (blank) Sub Brand 6100 Tapered 6" Metal Baffle Trim Type 6" 6100 and 6200 Trim UNSPSC 39111531 UPC 11 08008374344 UPC 12 080083743445 Width 8.00 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Cooper Lighting Solutions Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Plastic Size 3.25 IN Length 8.5 IN Width 8.9 IN Height Lighting Tapered metal baffle trim with self-flange, Coil springs retention Dimensions: 17.7 in L 8.7 in W 9.1 in H
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6100BB |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Diameter | 6 Inch |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Trim |
| Gross Weight Per Pack | 0.3700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 2.88 in |
| Height [Metric] | 7.3025 cm |
| Length | 8.00 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Mounting | Recessed |
| Standard | UL/cULus Listed |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | 6100 Tapered 6" Metal Baffle Trim |
| Type | 6" 6100 and 6200 Trim |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 08008374344 |
| UPC 12 | 080083743445 |
| Width | 8.00 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Cooper Lighting Solutions |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Plastic |
| Size | 3.25 IN Length 8.5 IN Width 8.9 IN Height |
| Lighting |
| Tapered metal baffle trim with self-flange, Coil springs retention |
| Dimensions: 17.7 in L 8.7 in W 9.1 in H |