or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo 5054PS Lighting Trim, 5 in ID x 6-3/8 in OD, For Use With H5 Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Halo 5054PS Lighting Trim, 5 in ID x 6-3/8 in OD, For Use With H5 Housing
SKU304500
MFGR #5054PS
Your Cost: $51.29/ea
5" Trim Showerlight White Trim with Frosted Dome Diffuser
5" Trim Showerlight White Trim with Frosted Dome Diffuser
Application Lighting ARRA Compliant C Brand Halo Buy American Compliant C Catalog Number 5054PS Construction N/A Country of Origin CN Currency USD EU RoHS Indicator C Fixture Type Trim Gross Weight Per Pack 1.2500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.57 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405916080 Height 6.38 in Height [Metric] 16.1925 cm Length 6.62 in Length [Metric] 16.8275 cm Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Polymer Mounting Recessed Standard UL/cUL Listed - Wet Location Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedECCN:EAR99NLR Stock Status NONSTOCK Style (blank) Sub Brand 5054 Dome Lens Showerlight Type 5" H5 Trim UNSPSC 39111531 UPC 11 62396153164 UPC 12 623961531644 Width 8.38 in Width [Metric] 21.2725 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Halo |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 5054PS |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Trim |
| Gross Weight Per Pack | 1.2500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.57 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405916080 |
| Height | 6.38 in |
| Height [Metric] | 16.1925 cm |
| Length | 6.62 in |
| Length [Metric] | 16.8275 cm |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Polymer |
| Mounting | Recessed |
| Standard | UL/cUL Listed - Wet Location |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedECCN:EAR99NLR |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | 5054 Dome Lens Showerlight |
| Type | 5" H5 Trim |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 62396153164 |
| UPC 12 | 623961531644 |
| Width | 8.38 in |
| Width [Metric] | 21.2725 cm |