or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Halo 310WG Lighting Trim, 6 in ID x 8 in OD, For Use With H7 Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Halo 310WG Lighting Trim, 6 in ID x 8 in OD, For Use With H7 Housing
SKU534283
MFGR #310WG
$/ea
6" Trim Coilex Baffle White Oversize Trim Ring with White Baffle
6" Trim Coilex Baffle White Oversize Trim Ring with White Baffle
Application Lighting ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 310WG Construction N/A Country of Origin MX Currency USD Diameter 6 Inch EU RoHS Indicator C Fixture Type Recessed Trim Gross Weight Per Pack 0.6000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.20 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 9405994090 Height 3.40 in Height [Metric] 8.6385 cm Length 5.10 in Length [Metric] 12.9565 cm Mounting Recessed Size 5.101 IN Length 7.001 IN Width 3.401 IN Height Standard N/A Standards UL Listed, RoHS Compliant Style (blank) Sub Brand Halo Type 6" H7 Trim UNSPSC 39111531 UPC 11 66240030236 UPC 12 662400302360 Width 7.00 in Width [Metric] 17.7825 cm Stock Status NONSTOCK Brand Halo Manufacturer Cooper Lighting Solutions Material Metal Lighting Black or White Phenolic Coilex Baffle with separate metal ring Black or white phenolic Coilex baffle with separate metal ring 310 Coilex baffle With white baffle For H7 downlight housing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Lighting |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 310WG |
| Construction | N/A |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Diameter | 6 Inch |
| EU RoHS Indicator | C |
| Fixture Type | Recessed Trim |
| Gross Weight Per Pack | 0.6000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.20 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 9405994090 |
| Height | 3.40 in |
| Height [Metric] | 8.6385 cm |
| Length | 5.10 in |
| Length [Metric] | 12.9565 cm |
| Mounting | Recessed |
| Size | 5.101 IN Length 7.001 IN Width 3.401 IN Height |
| Standard | N/A |
| Standards | UL Listed, RoHS Compliant |
| Style | (blank) |
| Sub Brand | Halo |
| Type | 6" H7 Trim |
| UNSPSC | 39111531 |
| UPC 11 | 66240030236 |
| UPC 12 | 662400302360 |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7825 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Halo |
| Manufacturer | Cooper Lighting Solutions |
| Material | Metal |
| Lighting |
| Black or White Phenolic Coilex Baffle with separate metal ring |
| Black or white phenolic Coilex baffle with separate metal ring |
| 310 Coilex baffle |
| With white baffle |
| For H7 downlight housing |