or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HYBD DOL STARTER 0.4-2.0A 24VDC SPRING
SKU765061
MFGR #3RM10022AA04
$/ea
SIEMENS 3RM10022AA04 HYBD DOL STARTER 0.4-2.0A 24VDC SPRING
SIEMENS 3RM10022AA04 HYBD DOL STARTER 0.4-2.0A 24VDC SPRING
Alternate Catalog Number 3RM1002-2AA04 Amperage Rating 2 A ARRA Compliant C Auxiliary Contact Rating 1CO Brand Siemens Buy American Compliant C Catalog Number 3RM10022AA04 Coil Voltage 24 VDC Connection Type Push-In Country of Origin DE Currency USD Dimensions 100 mm H x 22.5 mm W x 141.6 mm D Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 40.18 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.7900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536504000 Height 6.5800 in Height [Metric] 16.7132 cm Length 4.3000 in Length [Metric] 10.9220 cm Manufacturer Siemens Motor Power 3/4 hp Number Of Poles 3 Operating Cycles 30000000 Cycles Operating Temperature -25 to 60 °C Overload Relay Solid State Phase 3 pH Returnable Y Series 3RM1 Standards ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA Certified, EAC Standard Starting Modes Direct On-Line Stock Status NONSTOCK Timing 60 to 90 ms On/Off UNSPSC 39121521 UPC 11 88762116795 UPC 12 887621167950 Voltage Rating 460 VAC Wattage 0.09 to 0.75 kW Width 1.4200 in Width [Metric] 3.6068 cm Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology Screw and snap-on mounting onto 35 mm standard mounting rail vertical, horizontal or standing
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3RM1002-2AA04 |
| Amperage Rating | 2 A |
| ARRA Compliant | C |
| Auxiliary Contact Rating | 1CO |
| Brand | Siemens |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3RM10022AA04 |
| Coil Voltage | 24 VDC |
| Connection Type | Push-In |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 100 mm H x 22.5 mm W x 141.6 mm D |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 40.18 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536504000 |
| Height | 6.5800 in |
| Height [Metric] | 16.7132 cm |
| Length | 4.3000 in |
| Length [Metric] | 10.9220 cm |
| Manufacturer | Siemens |
| Motor Power | 3/4 hp |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 30000000 Cycles |
| Operating Temperature | -25 to 60 °C |
| Overload Relay | Solid State |
| Phase | 3 pH |
| Returnable | Y |
| Series | 3RM1 |
| Standards | ARRA, Buy American Act and RoHS Compliant, UL Listed, CCC, CE, CSA Certified, EAC Standard |
| Starting Modes | Direct On-Line |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Timing | 60 to 90 ms On/Off |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 88762116795 |
| UPC 12 | 887621167950 |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Wattage | 0.09 to 0.75 kW |
| Width | 1.4200 in |
| Width [Metric] | 3.6068 cm |
| Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology |
| Hybrid technology benefits of semiconductor technology and relay technology |
| Screw and snap-on mounting onto 35 mm standard mounting rail vertical, horizontal or standing |