or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Wiring Device-Kellems
HWDK HBL45123GF20W CORD REEL WH W/G
Hubbell Wiring Device-Kellems
HWDK HBL45123GF20W CORD REEL WH W/G
SKU999647
MFGR #HBL45123GF20W
$/ft
Hubbell Wiring Device Kellems, Cord and Cable Reels, Reel with GFCIModule, 45', 12/3, 20A. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Hubbell Wiring Device Kellems, Cord and Cable Reels, Reel with GFCIModule, 45', 12/3, 20A. Images shown for wire are for illustrative purposes only. Color shade and packaging/spooling may vary.
Catalog Number HBL45123GF20W Color White Country of Origin CN Gross Weight Per Pack 31.8000 lb Jacket Color White Material Steel Receptacle Type NEMA 5-20R Reel Material Steel Reel Mounting Type Bench/Ceiling UNSPSC 26121635 UPC 11 78358566900 UPC 12 783585669007 Stock Status NONSTOCK Brand Hubbell Wiring Device-Kellems Manufacturer Hubbell Amperage Rating 20 A Conductor Size 12 AWG Cord Length 45 ft Number of Outlets 1 Voltage Rating 125 VAC Durable, corrosion resistant steel construction design with powder coat finish Multi-position guide arm Positive latch maintains desired cord length 12 AWG cord for greater current carrying capacity Plug-in 5 ft L power cord requires no electrical wiring
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | HBL45123GF20W |
| Color | White |
| Country of Origin | CN |
| Gross Weight Per Pack | 31.8000 lb |
| Jacket Color | White |
| Material | Steel |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Reel Material | Steel |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling |
| UNSPSC | 26121635 |
| UPC 11 | 78358566900 |
| UPC 12 | 783585669007 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Manufacturer | Hubbell |
| Amperage Rating | 20 A |
| Conductor Size | 12 AWG |
| Cord Length | 45 ft |
| Number of Outlets | 1 |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Durable, corrosion resistant steel construction design with powder coat finish |
| Multi-position guide arm |
| Positive latch maintains desired cord length |
| 12 AWG cord for greater current carrying capacity |
| Plug-in 5 ft L power cord requires no electrical wiring |