or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Hubbell Premise Wiring
HPW SP6A PLUG,CAT6A,SHIELDED,FIELD-
Custom_Product_Images_Illustration
Hubbell Premise Wiring
HPW SP6A PLUG,CAT6A,SHIELDED,FIELD-
SKU1074693
MFGR #SP6A
Your Cost: $28.59/ea
Hubbell Premise Wiring, Plug, Category 6A, Shielded, Field Termination,Silver
Hubbell Premise Wiring, Plug, Category 6A, Shielded, Field Termination,Silver
Application Up to 10GBASE-T, 802.3bt POE ARRA Compliant C Brand Hubbell Premise Wiring Buy American Compliant C Cable Type F/FTP, S/FTP, F/UTP, UTP Catalog Number SP6A Category Type Cat 6A Color Silver Country of Origin TW Currency USD Finish Gold/Tin Plated Gross Weight Per Pack 0.0280 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536698000 Height 0.90 in Length 3.42 in Manufacturer Hubbell Material Zinc Alloy Returnable Y Standard ANSI/TIA/EIA-568 Category 6A Channel;UL 1863 - Communications-Circuit Accessory;IEC60512-99-002 POE Disconnection Endruance;UL 2043 - Suitable for Air-Handling Spaces;RoHS Compliant;IEC60512-99-002 for de-matting endurance under PoE load Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2ETL ListedcULus Listed Stock Status NONSTOCK Type Modular Plug UNSPSC 39121444 UPC 11 66262061289 UPC 12 662620612898 Width 1.51 in Withstand Voltage 1,000 Vac @ 60 Hz
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Up to 10GBASE-T, 802.3bt POE |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Hubbell Premise Wiring |
| Buy American Compliant | C |
| Cable Type | F/FTP, S/FTP, F/UTP, UTP |
| Catalog Number | SP6A |
| Category Type | Cat 6A |
| Color | Silver |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| Finish | Gold/Tin Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0280 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536698000 |
| Height | 0.90 in |
| Length | 3.42 in |
| Manufacturer | Hubbell |
| Material | Zinc Alloy |
| Returnable | Y |
| Standard | ANSI/TIA/EIA-568 Category 6A Channel;UL 1863 - Communications-Circuit Accessory;IEC60512-99-002 POE Disconnection Endruance;UL 2043 - Suitable for Air-Handling Spaces;RoHS Compliant;IEC60512-99-002 for de-matting endurance under PoE load |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantANSI/TIA-568-C.2ETL ListedcULus Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Type | Modular Plug |
| UNSPSC | 39121444 |
| UPC 11 | 66262061289 |
| UPC 12 | 662620612898 |
| Width | 1.51 in |
| Withstand Voltage | 1,000 Vac @ 60 Hz |