or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HPS Universal™ QC75ERCB BK 1PH 0.75KVA 240-24
Custom_Product_Images_Illustration
HPS Universal™ QC75ERCB BK 1PH 0.75KVA 240-24
SKU654256
MFGR #QC75ERCB
Call For Price
List: 600V Class Commercial Encapsulated Single Phase Buck-Boost/Isolation Transformer
600V Class Commercial Encapsulated Single Phase Buck-Boost/Isolation Transformer
Application General purpose for raising supply voltage caused by line drop or equipment demand on the distribution system, or lower voltage caused by increased system voltages due to supply line adjustments ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number QC75ERCB Connection Wire Leads Connection Type Lead Wire/Tab Country of Origin CAN Currency USD Dimensions 9-1/4 in H x 5 in W x 4-3/4 in D Enclosure NQ2-N3R - Indoor or Outdoor Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 18.0000 lb Height 9.30 in Insulation 130 deg C Length 4.56 in Maximum Input Current Please visit HPS Toolbox to calculate maximum Iutput Current. Mounting Wall Mount Mounting Type Wall Standard CSA, UL, Class 1 Div II Standards UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant Sub Brand Buck Boost Autotransformers and Low Voltage Lighting Transfomers Temperature Rating Typical 30 Average/ 40 Maximum °C Type Transformer > Dry Type > Buck-Boost UNSPSC 39121027 UPC 11 80342303387 UPC 12 803423033873 Wattage 750 W Width 5.06 in Stock Status NONSTOCK Brand HPS (Hammond Power Solutions) Manufacturer Hammond Power Solutions Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 Power Rating 0.75 kVA Primary Voltage 120/240 VAC Secondary Voltage 12/24 VAC General purpose for raising supply voltage caused by line drop or equipment demand on the distribution system, or lower voltage caused by increased system voltages due to supply line adjustments Encapsulated transformers can be used to buck and boost voltage in single and three phase applications where supply voltages are frequently above or below nominal. These transformers can also be used in low voltage transformer application. Copper winding Economical and efficient Smaller and lighter than general purpose step down transformers Used as an Isolation Transformer, these units are effective at operating low voltage lighting, machine tool circuits, relays, bells, small motors and solenoids Used as a buck-boost, units can correct line voltage problems from 5% to 25% above or below the nominal voltage All welded core construction made with high quality, high permeability silicon steel laminations Computer designed coils, accurately wound with optimum mean turns made from high quality magnetic wire with insulation foil Front accessible wiring compartment with high and low voltage copper lead wires or tabs ANSI 61 UL 50 gray enclosure finish 40 deg C maximum
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose for raising supply voltage caused by line drop or equipment demand on the distribution system, or lower voltage caused by increased system voltages due to supply line adjustments |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | QC75ERCB |
| Connection | Wire Leads |
| Connection Type | Lead Wire/Tab |
| Country of Origin | CAN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 9-1/4 in H x 5 in W x 4-3/4 in D |
| Enclosure | NQ2-N3R - Indoor or Outdoor |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 18.0000 lb |
| Height | 9.30 in |
| Insulation | 130 deg C |
| Length | 4.56 in |
| Maximum Input Current | Please visit HPS Toolbox to calculate maximum Iutput Current. |
| Mounting | Wall Mount |
| Mounting Type | Wall |
| Standard | CSA, UL, Class 1 Div II |
| Standards | UL Listed, CSA Certified, RoHS Compliant |
| Sub Brand | Buck Boost Autotransformers and Low Voltage Lighting Transfomers |
| Temperature Rating | Typical 30 Average/ 40 Maximum °C |
| Type | Transformer > Dry Type > Buck-Boost |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC 11 | 80342303387 |
| UPC 12 | 803423033873 |
| Wattage | 750 W |
| Width | 5.06 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | HPS (Hammond Power Solutions) |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 0.75 kVA |
| Primary Voltage | 120/240 VAC |
| Secondary Voltage | 12/24 VAC |
| General purpose for raising supply voltage caused by line drop or equipment demand on the distribution system, or lower voltage caused by increased system voltages due to supply line adjustments |
| Encapsulated transformers can be used to buck and boost voltage in single and three phase applications where supply voltages are frequently above or below nominal. These transformers can also be used in low voltage transformer application. |
| Copper winding |
| Economical and efficient |
| Smaller and lighter than general purpose step down transformers |
| Used as an Isolation Transformer, these units are effective at operating low voltage lighting, machine tool circuits, relays, bells, small motors and solenoids |
| Used as a buck-boost, units can correct line voltage problems from 5% to 25% above or below the nominal voltage |
| All welded core construction made with high quality, high permeability silicon steel laminations |
| Computer designed coils, accurately wound with optimum mean turns made from high quality magnetic wire with insulation foil |
| Front accessible wiring compartment with high and low voltage copper lead wires or tabs |
| ANSI 61 UL 50 gray enclosure finish |
| 40 deg C maximum |