or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HPS (Hammond Power Solutions)
HPS Spartan® SP250MQMJ 250 VA 240X480 120X2
Custom_Product_Images_Illustration
HPS (Hammond Power Solutions)
HPS Spartan® SP250MQMJ 250 VA 240X480 120X2
SKU633930
MFGR #SP250MQMJ
Call For Price
List: The HPS Spartan® series of industrial control transformers are ideally suited for general purpose, industrial and light duty loads. Designed for applications where high inrush or machine tool duty are not necessary, the HPS Spartan control transformer offers an efficient and economical solution.
The HPS Spartan® series of industrial control transformers are ideally suited for general purpose, industrial and light duty loads. Designed for applications where high inrush or machine tool duty are not necessary, the HPS Spartan control transformer offers an efficient and economical solution.
Application HVAC, signals and alarm systems, motor control circuits, lighting and circuit isolation ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SP250MQMJ Connection Type Screw Country of Origin CHN Currency USD Dimensions 3.78 in L x 4.09 in W x 3.4 in H Enclosure Core and Coil EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 6.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.95 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Height 3.40 in Height [Metric] 8.6360 cm Length 3.78 in Length [Metric] 9.6012 cm Maximum Amperage Rating 2.08/1.04 A Mounting Panel Mounting Type Panel Standard CSA, UL, CE Standards UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedRoHS Compliant Sub Brand Industrial Open-Style Control Transformer Temperature Rating Typical 30 Average/ 40 Maximum °C Type Tranformer > Dry Type > Control > Open Core and coil UNSPSC 39121026 UPC 11 80342309878 UPC 12 803423098780 Wattage 250 W Width 4.09 in Width [Metric] 10.3886 cm Stock Status NONSTOCK Brand HPS (Hammond Power Solutions) Manufacturer Hammond Power Solutions Frequency Rating 50 Hz Phase 1 pH Power Rating 250 VA Primary Voltage 240/480 VAC Secondary Voltage 120/240 VAC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | HVAC, signals and alarm systems, motor control circuits, lighting and circuit isolation |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SP250MQMJ |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Dimensions | 3.78 in L x 4.09 in W x 3.4 in H |
| Enclosure | Core and Coil |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 6.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.95 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Height | 3.40 in |
| Height [Metric] | 8.6360 cm |
| Length | 3.78 in |
| Length [Metric] | 9.6012 cm |
| Maximum Amperage Rating | 2.08/1.04 A |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Standard | CSA, UL, CE |
| Standards | UL ListedCSA CertifiedCE CertifiedRoHS Compliant |
| Sub Brand | Industrial Open-Style Control Transformer |
| Temperature Rating | Typical 30 Average/ 40 Maximum °C |
| Type | Tranformer > Dry Type > Control > Open Core and coil |
| UNSPSC | 39121026 |
| UPC 11 | 80342309878 |
| UPC 12 | 803423098780 |
| Wattage | 250 W |
| Width | 4.09 in |
| Width [Metric] | 10.3886 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | HPS (Hammond Power Solutions) |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions |
| Frequency Rating | 50 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 250 VA |
| Primary Voltage | 240/480 VAC |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |