or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HPS (Hammond Power Solutions)
HPS P1 Anti-Vibration Pad Kit, For Use With Transformer, Rubber
Custom_Product_Images_Illustration
HPS (Hammond Power Solutions)
HPS P1 Anti-Vibration Pad Kit, For Use With Transformer, Rubber
SKU1309315
MFGR #P1
Call For Price
List: HPS Anti-Vibration Pad Kit, For Use With: Transformer, Rubber
HPS Anti-Vibration Pad Kit, For Use With: Transformer, Rubber
Application Add mounting options and quieter operation of distribution transformers. Catalog Number P1 Country of Origin MUL Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Volume per Pack Metric 0.03 Gross Volume UOM Metric kg Gross Weight Per Pack 0.3000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Harmonization Tariff Schedule Code 4019996050 Height 0.00 in Standard Not Applicable Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand Distribution Accessories Type Accessories > Enclosure plates, covers, or antivibration pads UNSPSC 39121302 UPC 11 80342301810 UPC 12 803423018108 Warranty Description mm Stock Status NONSTOCK Brand HPS (Hammond Power Solutions) Manufacturer Hammond Power Solutions Length 0.00 in Material Rubber Suitable For Use With Distribution Transformer, A, H, UH, NH Series Enclosure Width 0.00 in
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Add mounting options and quieter operation of distribution transformers. |
| Catalog Number | P1 |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Volume per Pack Metric | 0.03 |
| Gross Volume UOM Metric | kg |
| Gross Weight Per Pack | 0.3000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 4019996050 |
| Height | 0.00 in |
| Standard | Not Applicable |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | Distribution Accessories |
| Type | Accessories > Enclosure plates, covers, or antivibration pads |
| UNSPSC | 39121302 |
| UPC 11 | 80342301810 |
| UPC 12 | 803423018108 |
| Warranty Description | mm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | HPS (Hammond Power Solutions) |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions |
| Length | 0.00 in |
| Material | Rubber |
| Suitable For Use With | Distribution Transformer, A, H, UH, NH Series Enclosure |
| Width | 0.00 in |