or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HPS Fortress™ C1F002LES POTTED 1PH 2KVA240X4
Custom_Product_Images_Illustration
HPS Fortress™ C1F002LES POTTED 1PH 2KVA240X4
SKU629112
MFGR #C1F002LES
Call For Price
List: HPS Fortress is an innovative design that provides the ideal solution for commercial applications where quality, ease of installation, and low cost are key. All units are encapsulated with electrical grade silica sand and resin compounds, which completely enclose the core and coil to seal out moisture, airborne contaminants and eliminates corrosion and deterioration.
HPS Fortress is an innovative design that provides the ideal solution for commercial applications where quality, ease of installation, and low cost are key. All units are encapsulated with electrical grade silica sand and resin compounds, which completely enclose the core and coil to seal out moisture, airborne contaminants and eliminates corrosion and deterioration.
Application Shopping centers, schools, sports complexes, commercial, lighting, wastewater and light industrial loads. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number C1F002LES Connection Type Lead Wire/Tab Country of Origin MUL Currency USD Dimensions 11-3/4 in H x 7 in W x 6-1/2 in D Enclosure NQ4-N3R - Indoor or Outdoor Enclosure Type NQ4-N3R Indoor/Outdoor EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 40.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 18.14 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504320000 Height 11.25 in Height [Metric] 28.5750 cm Input Voltage 240X480 V Length 7.00 in Length [Metric] 17.7800 cm Mounting Wall mount Mounting Type Wall Output Voltage 120/240 V Standard CSA, UL Standards UL ListedCSA CertifiedRoHS Compliant Sub Brand Commercial Potted Transformer Type Transformer > Distribution > Potted > Commercial > Single Phase UNSPSC 39121027 UPC 11 80342309073 UPC 12 803423090739 Wattage 2,000 W Width 6.50 in Width [Metric] 16.5100 cm Stock Status NONSTOCK Brand HPS (Hammond Power Solutions) Manufacturer Hammond Power Solutions Frequency Rating 60 Hz Phase 1 pH Power Rating 2 kVA Primary Voltage 240/480 VAC Secondary Voltage 120/240 VAC Shopping centers, schools, sports complexes, commercial, lighting, wastewater and light industrial loads. Innovative potted design provides single screw access on a hinged cover to the wiring compartment for commercial indoor and outdoor applications Innovative potted design provides single screw access on a hinged cover to the wiring compartment for commercial indoor and outdoor applications Totally enclosed to seal out moisture and airborne contaminants Rear and side entry conduit knockouts into an easily accessible and roomy wiring compartment Installation made quick and easy with keyhole mounting slots and supplied wall mounting template NEMA 4/12 enclosure rating available when optional gasket kit is installed NEMA 3R enclosure meets or exceeds listing criteria including NEMA and ANSI standards for indoor and outdoor applications 240 x 480 V primary volt All welded core construction made with high quality, high permeability silicon steel laminations Copper or aluminum windings, with terminations brazed, welded or bolted coil High and low voltage lead wires or copper tabs ANSI 61 UL 50 gray enclosure finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | Shopping centers, schools, sports complexes, commercial, lighting, wastewater and light industrial loads. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | C1F002LES |
| Connection Type | Lead Wire/Tab |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Dimensions | 11-3/4 in H x 7 in W x 6-1/2 in D |
| Enclosure | NQ4-N3R - Indoor or Outdoor |
| Enclosure Type | NQ4-N3R Indoor/Outdoor |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 40.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 18.14 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504320000 |
| Height | 11.25 in |
| Height [Metric] | 28.5750 cm |
| Input Voltage | 240X480 V |
| Length | 7.00 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Mounting | Wall mount |
| Mounting Type | Wall |
| Output Voltage | 120/240 V |
| Standard | CSA, UL |
| Standards | UL ListedCSA CertifiedRoHS Compliant |
| Sub Brand | Commercial Potted Transformer |
| Type | Transformer > Distribution > Potted > Commercial > Single Phase |
| UNSPSC | 39121027 |
| UPC 11 | 80342309073 |
| UPC 12 | 803423090739 |
| Wattage | 2,000 W |
| Width | 6.50 in |
| Width [Metric] | 16.5100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | HPS (Hammond Power Solutions) |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 2 kVA |
| Primary Voltage | 240/480 VAC |
| Secondary Voltage | 120/240 VAC |
| Shopping centers, schools, sports complexes, commercial, lighting, wastewater and light industrial loads. |
| Innovative potted design provides single screw access on a hinged cover to the wiring compartment for commercial indoor and outdoor applications |
| Innovative potted design provides single screw access on a hinged cover to the wiring compartment for commercial indoor and outdoor applications |
| Totally enclosed to seal out moisture and airborne contaminants |
| Rear and side entry conduit knockouts into an easily accessible and roomy wiring compartment |
| Installation made quick and easy with keyhole mounting slots and supplied wall mounting template |
| NEMA 4/12 enclosure rating available when optional gasket kit is installed |
| NEMA 3R enclosure meets or exceeds listing criteria including NEMA and ANSI standards for indoor and outdoor applications |
| 240 x 480 V primary volt |
| All welded core construction made with high quality, high permeability silicon steel laminations |
| Copper or aluminum windings, with terminations brazed, welded or bolted coil |
| High and low voltage lead wires or copper tabs |
| ANSI 61 UL 50 gray enclosure finish |