or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HMND PH50QR CNTL 50VA 240/480-12/24
SKU874923
MFGR #PH50QR
Call For Price
List: The HPS Imperator® series of machine tool rated industrial control transformers are specifically designed to meet the high inrush industrial applications where electromagnetic components such as relays, solenoids and magnetic motor starters are used. The HPS Imperator® unique terminal block design allows for the quick and easy installation of standard secondary or optional primary 13/32 x 1 1/2 midget/type CC fuse clips on every unit. This is the simplest and most inexpensive fusing installation provided on any industrial control transformer in the market today.
The HPS Imperator® series of machine tool rated industrial control transformers are specifically designed to meet the high inrush industrial applications where electromagnetic components such as relays, solenoids and magnetic motor starters are used. The HPS Imperator® unique terminal block design allows for the quick and easy installation of standard secondary or optional primary 13/32 x 1 1/2 midget/type CC fuse clips on every unit. This is the simplest and most inexpensive fusing installation provided on any industrial control transformer in the market today.
Application Automation, Panel shops, Machines, Solenoids, Control Applications, Timers ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number PH50QR Connection Type Screw Country of Origin CHN Currency USD Enclosure Core and Coil EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.60 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504314065 Insulation 105 Length 3.00 in Mounting Panel Mounting Type Panel Standard CSA, UL, CE Standards UL ListedcULus ListedRoHS Compliant Sub Brand Machine Tool Industrial Control Transformer Type Industrial Molded Open Style UNSPSC 39121026 UPC 11 80342307806 UPC 12 803423078065 Wattage 50 W Width 4.38 in Stock Status NONSTOCK Brand HPS (Hammond Power Solutions) Manufacturer Hammond Power Solutions Frequency Rating 50/60 Hz Phase 1 pH Power Rating 50 VA Primary Voltage 240/480 VAC Secondary Voltage 12/24 VAC Warranty Description Lifetime Warranty
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Media
- Substitute Products
| Application | Automation, Panel shops, Machines, Solenoids, Control Applications, Timers |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | PH50QR |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | CHN |
| Currency | USD |
| Enclosure | Core and Coil |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.60 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504314065 |
| Insulation | 105 |
| Length | 3.00 in |
| Mounting | Panel |
| Mounting Type | Panel |
| Standard | CSA, UL, CE |
| Standards | UL ListedcULus ListedRoHS Compliant |
| Sub Brand | Machine Tool Industrial Control Transformer |
| Type | Industrial Molded Open Style |
| UNSPSC | 39121026 |
| UPC 11 | 80342307806 |
| UPC 12 | 803423078065 |
| Wattage | 50 W |
| Width | 4.38 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | HPS (Hammond Power Solutions) |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Phase | 1 pH |
| Power Rating | 50 VA |
| Primary Voltage | 240/480 VAC |
| Secondary Voltage | 12/24 VAC |
| Warranty Description | Lifetime Warranty |