or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HARGER GRCC58 5/8 Compression Coupler
SKU1330584
MFGR #GRCC58
Your Cost: $19.43/ea
5/8" COMPRESSION COUPLER
5/8" COMPRESSION COUPLER
Application Ground rod compression coupler for use on non-sectional copper clad ground rods ARRA Compliant C Brand Harger® Buy American Compliant C Catalog Number GRCC58 Conductor Material Copper Country of Origin US EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.5000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.23 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 1.00 in Length [Metric] 25.4000 mm Manufacturer Harger Lightning & Grounding Material Bronze Standard UL Listed 96 Stock Status NONSTOCK Sub Brand Grounding Type Ground Rod Coupler UNSPSC 39121311 UPC 11 80847501318 UPC 12 808475013187 Width 1.00 in Width [Metric] 25.4000 mm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Ground rod compression coupler for use on non-sectional copper clad ground rods |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | Harger® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | GRCC58 |
| Conductor Material | Copper |
| Country of Origin | US |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.5000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 1.00 in |
| Length [Metric] | 25.4000 mm |
| Manufacturer | Harger Lightning & Grounding |
| Material | Bronze |
| Standard | UL Listed 96 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Grounding |
| Type | Ground Rod Coupler |
| UNSPSC | 39121311 |
| UPC 11 | 80847501318 |
| UPC 12 | 808475013187 |
| Width | 1.00 in |
| Width [Metric] | 25.4000 mm |