or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HARGER GD343/0B 3/0 to 3/4 Grd Rod
SKU1315946
MFGR #GD343/0B
Your Cost: $186.51/ea
Harger® Ultraweld Weld Metal Mold, Type GD, 3/0 AWG Conductor, 3/4 in Rod, Cable to Ground Rod, B Mold Price Key, MH1 Handle Clamp, 90 Welding Powder, Graphite
Harger® Ultraweld Weld Metal Mold, Type GD, 3/0 AWG Conductor, 3/4 in Rod, Cable to Ground Rod, B Mold Price Key, MH1 Handle Clamp, 90 Welding Powder, Graphite
Application Exothermic Welding ARRA Compliant Y Brand Harger® Buy American Compliant Y Catalog Number GD343/0B Connection Type Cable to Ground Rod Country of Origin US End Connection 3/0 to 3/4 Grd Rod EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 3.6300 lb Gross Weight per Pack Metric 1.65 Gross Weight UOM Metric kg Handle Clamp MH1 Handle Clamp Type MH1 Height 8.00 in Height [Metric] 20.3200 cm Length 4.00 in Length [Metric] 10.1600 cm Manufacturer Harger Lightning & Grounding Material Graphite Mold Price Key B Rod Size 3/4 in Specifications 90 Welding Powder Standards RoHS CompliantUL Listed Stock Status NONSTOCK Sub Brand Ultraweld Exothermic Connections Type GD UNSPSC 39121457 UPC 11 80847501062 UPC 12 808475010629 Welding Powder Size 90 Width 4.00 in Width [Metric] 10.1600 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Exothermic Welding |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Harger® |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | GD343/0B |
| Connection Type | Cable to Ground Rod |
| Country of Origin | US |
| End Connection | 3/0 to 3/4 Grd Rod |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 3.6300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.65 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Clamp | MH1 |
| Handle Clamp Type | MH1 |
| Height | 8.00 in |
| Height [Metric] | 20.3200 cm |
| Length | 4.00 in |
| Length [Metric] | 10.1600 cm |
| Manufacturer | Harger Lightning & Grounding |
| Material | Graphite |
| Mold Price Key | B |
| Rod Size | 3/4 in |
| Specifications | 90 Welding Powder |
| Standards | RoHS CompliantUL Listed |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | Ultraweld Exothermic Connections |
| Type | GD |
| UNSPSC | 39121457 |
| UPC 11 | 80847501062 |
| UPC 12 | 808475010629 |
| Welding Powder Size | 90 |
| Width | 4.00 in |
| Width [Metric] | 10.1600 cm |