or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
HPS (Hammond Power Solutions)
HAM SG3N0025LE D16 SNTL-G3 1PH 25kVA 240X480-120/240V AL 60Hz 150C 3R
Custom_Product_Images_Illustration
HPS (Hammond Power Solutions)
HAM SG3N0025LE D16 SNTL-G3 1PH 25kVA 240X480-120/240V AL 60Hz 150C 3R
SKU1001314
MFGR #SG3N0025LE
Call For Price
List: 600V Class Single Phase DOE2016 and NRCan 2019 Compliant Energy Efficient Distribution Transformer, 240x480 PV, 120/240 SV, 25 kVA, 1PH, Aluminum Wound
600V Class Single Phase DOE2016 and NRCan 2019 Compliant Energy Efficient Distribution Transformer, 240x480 PV, 120/240 SV, 25 kVA, 1PH, Aluminum Wound
Application General purpose for supplying appliance, lighting, motorized machine and power loads from electrical distribution systems. ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number SG3N0025LE Connection Type Lug Cooling Convection cooled Country of Origin MUL Currency USD Dimensions 23.8 in L x 22.3 in W x 26.7 in H Efficiency 98.00 Enclosure NH6-N3R - Indoor or Outdoor Enclosure Type NEMA 3R EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 210.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 95.26 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504330020 Height 26.70 in Height [Metric] 67.8180 cm Insulation 220 Insulation Class 220°C KVA Rating 25 Length 23.80 in Length [Metric] 60.4520 cm Material Composition https://www.ideadigitalcontent.com/files/11516/HPS_Declaration_of_RoHs_Compliance.pdf Material Composition Declaration https://www.ideadigitalcontent.com/files/11516/HPS_Declaration_of_RoHs_Compliance.pdf Mounting Floor or Wall Mount Mounting Type Floor/Wall Standard CSA, UL Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E112313CSA File No. LR3902DOE 10 CFR(DOE 2016) and C802.2SOR/2018-201 Amd 14 (NRCan) 2019 Reg. 404/12ST-20 CompliantECCN: EAR99 Sub Brand Energy efficient General Purpose Distribution Transformer Temperature Rating Typical 30 Average/ 40 Maximum °C Type Transformer > Distribution > DOE 2016 Energy Efficient > General Purpose > Single Phase UNSPSC 39121001 UPC 11 80342314064 UPC 12 803423140649 Width 22.30 in Width [Metric] 56.6420 cm Winding A - Aluminum Stock Status NONSTOCK Brand HPS (Hammond Power Solutions) Manufacturer Hammond Power Solutions Frequency Rating 60 Hz Phase 1 Power Rating 25 kVA Primary Voltage 240x480 V Secondary Voltage 120/240 V General purpose for supplying appliance, lighting, motorized machine and power loads from electrical distribution systems. Meets current DOE 10 CFR part 431 (2016) and C802.2 efficiencies in an outdoor type enclosure. Smaller kVA sizes have standard input and/or output lugs, knockouts, and wall mounting brackets to save installation costs. Core and coil manufactured from quality non-aging, cold rolled, silicon steel laminations using state of the art equipment Cores are precision cut to close tolerances which eliminates burrs and improves performance Core is coated to prevent the ingress of moisture Precision wound with aluminum conductors that are electrically balanced to minimize axial forces during short circuit conditions Robust interface between core and coils for better short circuit performance Expanded catalog product offer up to 1000 kVA Standard 10 kV BIL rating provides increased reliability and protection against critical equipment failure All units utilize a uniform 220 deg C insulation system with a 150 deg C temperature rise NH6-N3R enclosure
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | General purpose for supplying appliance, lighting, motorized machine and power loads from electrical distribution systems. |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | SG3N0025LE |
| Connection Type | Lug |
| Cooling | Convection cooled |
| Country of Origin | MUL |
| Currency | USD |
| Dimensions | 23.8 in L x 22.3 in W x 26.7 in H |
| Efficiency | 98.00 |
| Enclosure | NH6-N3R - Indoor or Outdoor |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 210.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 95.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504330020 |
| Height | 26.70 in |
| Height [Metric] | 67.8180 cm |
| Insulation | 220 |
| Insulation Class | 220°C |
| KVA Rating | 25 |
| Length | 23.80 in |
| Length [Metric] | 60.4520 cm |
| Material Composition | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11516/HPS_Declaration_of_RoHs_Compliance.pdf |
| Material Composition Declaration | https://www.ideadigitalcontent.com/files/11516/HPS_Declaration_of_RoHs_Compliance.pdf |
| Mounting | Floor or Wall Mount |
| Mounting Type | Floor/Wall |
| Standard | CSA, UL |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL File No. E112313CSA File No. LR3902DOE 10 CFR(DOE 2016) and C802.2SOR/2018-201 Amd 14 (NRCan) 2019 Reg. 404/12ST-20 CompliantECCN: EAR99 |
| Sub Brand | Energy efficient General Purpose Distribution Transformer |
| Temperature Rating | Typical 30 Average/ 40 Maximum °C |
| Type | Transformer > Distribution > DOE 2016 Energy Efficient > General Purpose > Single Phase |
| UNSPSC | 39121001 |
| UPC 11 | 80342314064 |
| UPC 12 | 803423140649 |
| Width | 22.30 in |
| Width [Metric] | 56.6420 cm |
| Winding | A - Aluminum |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | HPS (Hammond Power Solutions) |
| Manufacturer | Hammond Power Solutions |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | 1 |
| Power Rating | 25 kVA |
| Primary Voltage | 240x480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| General purpose for supplying appliance, lighting, motorized machine and power loads from electrical distribution systems. |
| Meets current DOE 10 CFR part 431 (2016) and C802.2 efficiencies in an outdoor type enclosure. Smaller kVA sizes have standard input and/or output lugs, knockouts, and wall mounting brackets to save installation costs. |
| Core and coil manufactured from quality non-aging, cold rolled, silicon steel laminations using state of the art equipment |
| Cores are precision cut to close tolerances which eliminates burrs and improves performance |
| Core is coated to prevent the ingress of moisture |
| Precision wound with aluminum conductors that are electrically balanced to minimize axial forces during short circuit conditions |
| Robust interface between core and coils for better short circuit performance |
| Expanded catalog product offer up to 1000 kVA |
| Standard 10 kV BIL rating provides increased reliability and protection against critical equipment failure |
| All units utilize a uniform 220 deg C insulation system with a 150 deg C temperature rise |
| NH6-N3R enclosure |