or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® Slug-Splitter® 31120 Knockout Punch, 0.803 in Dia
SKU366005
MFGR #31120G
Your Cost: $188.83/ea
Greenlee® Slug-Splitter® Knockout Punch, 0.803 in Cutting Dia, Applicable Materials: Mild Steel, Fiberglass, Plastic Enclosures, 10 ga Stainless Steel
Greenlee® Slug-Splitter® Knockout Punch, 0.803 in Cutting Dia, Applicable Materials: Mild Steel, Fiberglass, Plastic Enclosures, 10 ga Stainless Steel
Applicable Materials 12 ga Stainless Steel, Fiberglass, Mild Steel and Plastic Application Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number 31120G Conduit|Pipe Size PG 13 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.1300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207303020 Height 3.62 in Height [Metric] 9.2075 cm Length 3.62 in Length [Metric] 9.2075 cm Size 20.4 mm Standards RoHS Compliant Sub Brand Slug Splitter?® SC Type Slug Splitter® SC Replacement Punch 20.4 mm UNSPSC 27111505 UPC 11 78331031120 UPC 12 78331031120 Width 3.62 in Width [Metric] 9.2075 cm Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Cutting Diameter 0.803 in Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. Slug-Splitter® SC® heavy duty punches are designed to punch up through 10 ga stainless steel Unique slug-splitting design and tool steel construction easily punch 10 ga mild steel and stainless steel. Self-centering punch aligns itself on pilot hole No need to draw cross hairs or line up die alignment marks Unique punch profile also splits slugs for easier slug removal Heavy-duty dies and stainless steel draw studs for longer life Excellent abrasion resistance for punching fiberglass and plastic Slug-Splitter punch units consist of: punch, die and draw stud
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Applicable Materials | 12 ga Stainless Steel, Fiberglass, Mild Steel and Plastic |
| Application | Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 31120G |
| Conduit|Pipe Size | PG 13 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.1300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207303020 |
| Height | 3.62 in |
| Height [Metric] | 9.2075 cm |
| Length | 3.62 in |
| Length [Metric] | 9.2075 cm |
| Size | 20.4 mm |
| Standards | RoHS Compliant |
| Sub Brand | Slug Splitter?® SC |
| Type | Slug Splitter® SC Replacement Punch 20.4 mm |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331031120 |
| UPC 12 | 78331031120 |
| Width | 3.62 in |
| Width [Metric] | 9.2075 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Cutting Diameter | 0.803 in |
| Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. |
| Slug-Splitter® SC® heavy duty punches are designed to punch up through 10 ga stainless steel |
| Unique slug-splitting design and tool steel construction easily punch 10 ga mild steel and stainless steel. |
| Self-centering punch aligns itself on pilot hole |
| No need to draw cross hairs or line up die alignment marks |
| Unique punch profile also splits slugs for easier slug removal |
| Heavy-duty dies and stainless steel draw studs for longer life |
| Excellent abrasion resistance for punching fiberglass and plastic |
| Slug-Splitter punch units consist of: punch, die and draw stud |