or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® Slug-Buster SC® 28159 Round Knockout Die, 1 in, Steel, 10 ga
Greenlee®
Greenlee® Slug-Buster SC® 28159 Round Knockout Die, 1 in, Steel, 10 ga
SKU299483
MFGR #28159
Your Cost: $53.04/ea
Greenlee® Slug-Buster SC® Knockout Die, Round, 1 in, Steel, 10 ga, For Use With: 1-11/32 in Slug-Splitter® SC (Self-Centering) Knockout Punch Unit
Greenlee® Slug-Buster SC® Knockout Die, Round, 1 in, Steel, 10 ga, For Use With: 1-11/32 in Slug-Splitter® SC (Self-Centering) Knockout Punch Unit
Application Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number 28159 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.3500 lb Gross Weight per Pack Metric 0.16 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207303020 Height 1.40 in Height [Metric] 3.5560 cm Length 2.20 in Length [Metric] 5.5880 cm Size 1 in Standards ARRA Compliant Sub Brand Slug Splitter?® SC Suitable For Use With Slug-Splitter® SC® 1-11/32 in Actual Hole Knockout Punch Unit Type Slug Splitter® SC Replacement Die 1" Conduit size UNSPSC 27111505 UPC 11 78331028159 UPC 12 783310281597 Width 2.30 in Width [Metric] 5.8420 cm Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Gauge 10 ga Knockout Inner Diameter 1 in Material Stainless Steel Punch Type Round
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 28159 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.3500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.16 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207303020 |
| Height | 1.40 in |
| Height [Metric] | 3.5560 cm |
| Length | 2.20 in |
| Length [Metric] | 5.5880 cm |
| Size | 1 in |
| Standards | ARRA Compliant |
| Sub Brand | Slug Splitter?® SC |
| Suitable For Use With | Slug-Splitter® SC® 1-11/32 in Actual Hole Knockout Punch Unit |
| Type | Slug Splitter® SC Replacement Die 1" Conduit size |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331028159 |
| UPC 12 | 783310281597 |
| Width | 2.30 in |
| Width [Metric] | 5.8420 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Gauge | 10 ga |
| Knockout Inner Diameter | 1 in |
| Material | Stainless Steel |
| Punch Type | Round |