or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee®
Greenlee® Slug-Buster SC® 28156 Self-Centering Knockout Punch, 1.115 in Dia, 3/4 in
Greenlee®
Greenlee® Slug-Buster SC® 28156 Self-Centering Knockout Punch, 1.115 in Dia, 3/4 in
SKU23774
MFGR #28156
Your Cost: $176.30/ea
Greenlee® Slug-Buster SC® Knockout Punch, Self-Centering, 1.115 in Cutting Dia, 3/4 in, Applicable Materials: Stainless Steel
Greenlee® Slug-Buster SC® Knockout Punch, Self-Centering, 1.115 in Cutting Dia, 3/4 in, Applicable Materials: Stainless Steel
Applicable Materials 10 ga Stainless Steel, Fiberglass, Mild Steel and Plastic Application Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number 28156 Conduit|Pipe Size 3/4 in/PG 21 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.1400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.11 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207303020 Height 3.80 in Height [Metric] 9.6520 cm Length 3.70 in Length [Metric] 9.3980 cm Size 3/4 in Sub Brand Slug Splitter?® SC Type Slug Splitter® SC Replacement Punch 3/4" Conduit size UNSPSC 27111505 UPC 11 78331028156 UPC 12 78331028156 Width 3.70 in Width [Metric] 9.3980 cm Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Cutting Diameter 1.115 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Applicable Materials | 10 ga Stainless Steel, Fiberglass, Mild Steel and Plastic |
| Application | Slug Splitter® SC Knockouts for battery-powered, hydraulic and ram drivers. Capacity up through 10 gauge stainless steel. |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | 28156 |
| Conduit|Pipe Size | 3/4 in/PG 21 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.1400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.11 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207303020 |
| Height | 3.80 in |
| Height [Metric] | 9.6520 cm |
| Length | 3.70 in |
| Length [Metric] | 9.3980 cm |
| Size | 3/4 in |
| Sub Brand | Slug Splitter?® SC |
| Type | Slug Splitter® SC Replacement Punch 3/4" Conduit size |
| UNSPSC | 27111505 |
| UPC 11 | 78331028156 |
| UPC 12 | 78331028156 |
| Width | 3.70 in |
| Width [Metric] | 9.3980 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Cutting Diameter | 1.115 in |