or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® SPEED PUNCH™ LS50L11SBSP Punch Kit, 10 ga, Lithium-Ion Battery, Carbon Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® SPEED PUNCH™ LS50L11SBSP Punch Kit, 10 ga, Lithium-Ion Battery, Carbon Steel
SKU836012
MFGR #LS50L11SBSP
Your Cost: $2,098.71/ea
Greenlee® SPEED PUNCH™ Punch Kit, 10 ga, Lithium-Ion Battery Type, Carbon Steel Housing
Greenlee® SPEED PUNCH™ Punch Kit, 10 ga, Lithium-Ion Battery Type, Carbon Steel Housing
Application For punching conduit sized holes in mild steel, aluminum, fiberglass, and plastic. ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number LS50L11SBSP Control Type Single Trigger Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Volume Per Pack 2866.06 Gross Volume per Pack Metric 46966.43 Gross Volume UOM CI Gross Volume UOM Metric cm3 Gross Weight per Pack Metric 10.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8467891000 Height 6.60 in Height [Metric] 16.7640 cm Housing Material Carbon Steel Length 22.50 in Length [Metric] 57.1500 cm Manufacturer Greenlee Textron Material Punches & Dies: Carbon Steel (Nickel Plated). SPEED LOCK/Draw Stud/Step Bit: Carbon Steel (Black OXIDE COATED). Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand SPEED PUNCH® Type Knockout Punches UNSPSC 27112804 UPC 11 78331002257 UPC 12 78331002257 Width 19.30 in Width [Metric] 49.0220 cm
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For punching conduit sized holes in mild steel, aluminum, fiberglass, and plastic. |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | LS50L11SBSP |
| Control Type | Single Trigger |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Volume Per Pack | 2866.06 |
| Gross Volume per Pack Metric | 46966.43 |
| Gross Volume UOM | CI |
| Gross Volume UOM Metric | cm3 |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8467891000 |
| Height | 6.60 in |
| Height [Metric] | 16.7640 cm |
| Housing Material | Carbon Steel |
| Length | 22.50 in |
| Length [Metric] | 57.1500 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Material | Punches & Dies: Carbon Steel (Nickel Plated). SPEED LOCK/Draw Stud/Step Bit: Carbon Steel (Black OXIDE COATED). |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | SPEED PUNCH® |
| Type | Knockout Punches |
| UNSPSC | 27112804 |
| UPC 11 | 78331002257 |
| UPC 12 | 78331002257 |
| Width | 19.30 in |
| Width [Metric] | 49.0220 cm |