or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® MagnumPRO FTS438-240 Fish Tape, 1/8 in W, 240 ft Blade, Flat Blade Profile, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® MagnumPRO FTS438-240 Fish Tape, 1/8 in W, 240 ft Blade, Flat Blade Profile, Steel
SKU609083
MFGR #FTS438-240
Your Cost: $135.87/ea
Greenlee has the most innovative fishing systems designed to perform on the jobsite. Whether you're going a few short feet or through many walls and bends, having Greenlee's fishing products on the jobsite will make the job easier for any commercial, industrial or utility application.
Greenlee has the most innovative fishing systems designed to perform on the jobsite. Whether you're going a few short feet or through many walls and bends, having Greenlee's fishing products on the jobsite will make the job easier for any commercial, industrial or utility application.
Application For Excellent Fishing Performance ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number FTS438-240 Container Material Plastic Container Type Flared Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 8.4500 lb Gross Weight per Pack Metric 3.83 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 7326908688 Height 3.00 in Height [Metric] 7.6200 cm Length 15.50 in Length [Metric] 39.3700 cm Manufacturer Greenlee Textron Material Steel Standards RoHS Compliant Stock Status NONSTOCK Sub Brand MagnumPRO Tape Material Steel Tape Size 1/8 in W Tape Type Flat UNSPSC 27113101 UPC 11 78331012730 UPC 12 783310127307 Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Winder Case [Yes|No] Yes
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Excellent Fishing Performance |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | FTS438-240 |
| Container Material | Plastic |
| Container Type | Flared |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 8.4500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.83 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 7326908688 |
| Height | 3.00 in |
| Height [Metric] | 7.6200 cm |
| Length | 15.50 in |
| Length [Metric] | 39.3700 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Material | Steel |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Sub Brand | MagnumPRO |
| Tape Material | Steel |
| Tape Size | 1/8 in W |
| Tape Type | Flat |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78331012730 |
| UPC 12 | 783310127307 |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Winder Case [Yes|No] | Yes |