or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® MagnumPRO FTN536-100 Non-Conductive Fish Tape, 3/16 in W, 100 ft Blade, Round Blade Profile, Nylon
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® MagnumPRO FTN536-100 Non-Conductive Fish Tape, 3/16 in W, 100 ft Blade, Round Blade Profile, Nylon
SKU526549
MFGR #FTN536-100
Your Cost: $167.07/ea
Greenlee has the most innovative fishing systems designed to perform on the jobsite. Whether you're going a few short feet or through many walls and bends, having Greenlee's fishing products on the jobsite will make the job easier for any commercial, industrial or utility application.
Greenlee has the most innovative fishing systems designed to perform on the jobsite. Whether you're going a few short feet or through many walls and bends, having Greenlee's fishing products on the jobsite will make the job easier for any commercial, industrial or utility application.
Application For Fast, Clean Fishing, For Fishing In Conduit With Wire Or Cable Present ARRA Compliant Y Brand Greenlee® Buy American Compliant X Catalog Number FTN536-100 Container Material Plastic Container Type Winder Slide Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 3.6500 lb Gross Weight per Pack Metric 1.66 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 3926909995 Height 2.75 in Height [Metric] 6.9850 cm Length 15.50 in Length [Metric] 39.3700 cm Manufacturer Greenlee Textron Material Nylon Standards RoHS Compliant Stock Status NORMALLY STOCKED Sub Brand MagnumPRO Tape Material Nylon Tape Size 3/16 in W Tape Type Round Type Non Conductive, Curl Resistant UNSPSC 27113101 UPC 11 78331012716 UPC 12 78331012716 Width 13.00 in Width [Metric] 33.0200 cm Winder Case [Yes|No] Yes
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Fast, Clean Fishing, For Fishing In Conduit With Wire Or Cable Present |
| ARRA Compliant | Y |
| Brand | Greenlee® |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | FTN536-100 |
| Container Material | Plastic |
| Container Type | Winder Slide |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 3.6500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.66 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 3926909995 |
| Height | 2.75 in |
| Height [Metric] | 6.9850 cm |
| Length | 15.50 in |
| Length [Metric] | 39.3700 cm |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Material | Nylon |
| Standards | RoHS Compliant |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Sub Brand | MagnumPRO |
| Tape Material | Nylon |
| Tape Size | 3/16 in W |
| Tape Type | Round |
| Type | Non Conductive, Curl Resistant |
| UNSPSC | 27113101 |
| UPC 11 | 78331012716 |
| UPC 12 | 78331012716 |
| Width | 13.00 in |
| Width [Metric] | 33.0200 cm |
| Winder Case [Yes|No] | Yes |