or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® KD12-30 KD-12 Style U Crimping Die, Lug/Splice Cable
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® KD12-30 KD-12 Style U Crimping Die, Lug/Splice Cable
SKU954214
MFGR #KD12-30
$/ea
Greenlee® Crimping Die, Style U, Series: KD-12, Lug/Splice Cable
Greenlee® Crimping Die, Style U, Series: KD-12, Lug/Splice Cable
Application For Use With Service Entrance Connectors, C-Taps, H-Taps, Overhead And Underground Connectors, 12 Ton Tools, With EK1230L, EK1240L, HK1230, HK1240, RK1240, HKL1232, And E12CCX Tools, And RK1550 Equipped With 48802 Die Adapter ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Capacity 12 t Catalog Number KD12-30 Country of Origin TW Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207306092 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Length 2.80 in Length [Metric] 7.1120 cm Standards ARRA Compliant Type U Style UNSPSC 27112820 UPC 11 78331010200 UPC 12 78331010200 Width 2.60 in Width [Metric] 6.6040 cm Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Cable Size 3/0 to 4/0 AWG For Use With Service Entrance Connectors, C-Taps, H-Taps, Overhead And Underground Connectors, 12 Ton Tools, With EK1230L, EK1240L, HK1230, HK1240, RK1240, HKL1232, And E12CCX Tools, And RK1550 Equipped With 48802 Die Adapter
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | For Use With Service Entrance Connectors, C-Taps, H-Taps, Overhead And Underground Connectors, 12 Ton Tools, With EK1230L, EK1240L, HK1230, HK1240, RK1240, HKL1232, And E12CCX Tools, And RK1550 Equipped With 48802 Die Adapter |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Capacity | 12 t |
| Catalog Number | KD12-30 |
| Country of Origin | TW |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207306092 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Length | 2.80 in |
| Length [Metric] | 7.1120 cm |
| Standards | ARRA Compliant |
| Type | U Style |
| UNSPSC | 27112820 |
| UPC 11 | 78331010200 |
| UPC 12 | 78331010200 |
| Width | 2.60 in |
| Width [Metric] | 6.6040 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Cable Size | 3/0 to 4/0 AWG |
| For Use With Service Entrance Connectors, C-Taps, H-Taps, Overhead And Underground Connectors, 12 Ton Tools, With EK1230L, EK1240L, HK1230, HK1240, RK1240, HKL1232, And E12CCX Tools, And RK1550 Equipped With 48802 Die Adapter |