or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® KA22-4 22 Series Hex Crimping Tool Die, 4 AWG, Aluminum
SKU628612
MFGR #KA22-4
Your Cost: $131.86/ea
Greenlee® Crimping Tool Die, Hex, Series: 22 Series, 4 AWG Cable, Aluminum
Greenlee® Crimping Tool Die, Hex, Series: 22 Series, 4 AWG Cable, Aluminum
Application For Crimping Color-Coded Aluminium Lugs And Splices, 6 Ton, With EK628L, ECCXL, And EK622L Tools ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Catalog Number KA22-4 Color Green Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator U Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8207306062 Height 1.00 in Height [Metric] 25.4000 mm Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Series 22 Series Standard C/US UL Listed Standards ARRA CompliantRoHS CompliantcUL Listed Type 22 Series UNSPSC 27112820 UPC 11 78331006746 UPC 12 783310067467 Width 3.50 in Width [Metric] 8.8900 cm Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Cable Size 4 AWG Material Aluminum For Crimping Color-Coded Aluminium Lugs And Splices, 6 Ton, With EK628L, ECCXL, And EK622L Tools
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Substitute Products
| Application | For Crimping Color-Coded Aluminium Lugs And Splices, 6 Ton, With EK628L, ECCXL, And EK622L Tools |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Catalog Number | KA22-4 |
| Color | Green |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8207306062 |
| Height | 1.00 in |
| Height [Metric] | 25.4000 mm |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Series | 22 Series |
| Standard | C/US UL Listed |
| Standards | ARRA CompliantRoHS CompliantcUL Listed |
| Type | 22 Series |
| UNSPSC | 27112820 |
| UPC 11 | 78331006746 |
| UPC 12 | 783310067467 |
| Width | 3.50 in |
| Width [Metric] | 8.8900 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Cable Size | 4 AWG |
| Material | Aluminum |
| For Crimping Color-Coded Aluminium Lugs And Splices, 6 Ton, With EK628L, ECCXL, And EK622L Tools |