or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Greenlee® K05-SYNCRO K-Series Manual Mechanical Crimp Tool, 8 to 1/0 AWG, No
Custom_Product_Images_Illustration
Greenlee® K05-SYNCRO K-Series Manual Mechanical Crimp Tool, 8 to 1/0 AWG, No
SKU932822
MFGR #K05-SYNCRO
Your Cost: $316.22/ea
List: Greenlee® Mechanical Crimp Tool, Manual, Series: K-Series, 8 to 1/0 AWG, 15-3/4 in Overall Length, Molded Handle, Applicable Materials: Copper, Insulated Handle: No
Greenlee® Mechanical Crimp Tool, Manual, Series: K-Series, 8 to 1/0 AWG, 15-3/4 in Overall Length, Molded Handle, Applicable Materials: Copper, Insulated Handle: No
Catalog Number K05-SYNCRO Country of Origin DE Currency USD Gross Weight Per Pack 3.2200 lb Sub Brand K Series UNSPSC 27111518 UPC 11 78331006440 UPC 12 78331006440 Stock Status NONSTOCK Brand Greenlee® Manufacturer Greenlee Textron Applicable Materials Copper Application Smaller Copper Connectors ARRA Compliant Y Buy American Compliant X Crimping Capacity 8 AWG - 1/0 AWG Copper EU RoHS Indicator U Gross Volume Per Pack 19.60 Gross Volume per Pack Metric 321.19 Gross Weight per Pack Metric 1.46 Gross Weight UOM Metric kg Handle Type Molded Harmonization Tariff Schedule Code 8205595560 Height 2.00 in Height [Metric] 5.0800 cm Insulated Handle No Length 1.40 in Length [Metric] 3.5560 cm Series K-Series Standards ARRA CompliantcULus Listed Type Mechanical Width 7.00 in Width [Metric] 17.7800 cm
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Catalog Number | K05-SYNCRO |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Gross Weight Per Pack | 3.2200 lb |
| Sub Brand | K Series |
| UNSPSC | 27111518 |
| UPC 11 | 78331006440 |
| UPC 12 | 78331006440 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Greenlee® |
| Manufacturer | Greenlee Textron |
| Applicable Materials | Copper |
| Application | Smaller Copper Connectors |
| ARRA Compliant | Y |
| Buy American Compliant | X |
| Crimping Capacity | 8 AWG - 1/0 AWG Copper |
| EU RoHS Indicator | U |
| Gross Volume Per Pack | 19.60 |
| Gross Volume per Pack Metric | 321.19 |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.46 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Handle Type | Molded |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8205595560 |
| Height | 2.00 in |
| Height [Metric] | 5.0800 cm |
| Insulated Handle | No |
| Length | 1.40 in |
| Length [Metric] | 3.5560 cm |
| Series | K-Series |
| Standards | ARRA CompliantcULus Listed |
| Type | Mechanical |
| Width | 7.00 in |
| Width [Metric] | 17.7800 cm |