GE CMH20MR16/830/SP 85101 MULTIVAP
GE
SKUPDW~3468610
MFGR #CMH20MR16/830/SP
GE ConstantColor CMH Ceramic Metal Halide MR16
Average Life
12000 hr
Beam Angle
12
Beam Type
Spot
Catalog Number
CMH20MR16/830/SP
Color Rendering Index [CRI]
80
Color Temperature
3000 K
Country of Origin
HUN
Designation
CMH20MR16/830/SP
Dimensions
2 in Dia x 2.54 in L
Fixture Type
Enclosed/Open
Gross Weight Per Pack
0.0800 lb
Lamp Finish
Clear
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant
Start Type
Pulse
Type
HID
UNSPSC
UPC 11
Stock Status
NONSTOCK
Brand
GE
Manufacturer
GE Lighting, a Savant Company
Lamp Base Type
GX10
Lamp Type
Ceramic Metal Halide
Lumens
1000 Lumens Initial
Shape
MR16
Wattage
20 W