Federal Signal LP3PL-120R LP3PL StreamLine® Low Profile Steady Burn Light, 120 VAC, LED Lamp, 3.13 in Dia, Surface Mount, Red Lens
Custom_Product_Images_Illustration
SKU551301
MFGR #LP3PL-120R
Federal Signal introduces the Model LP3L low profile LED light. The Type 4X light is available in five LED/lens color combinations; Amber, Blue, Clear, Green and Red. All LP3 models feature the easy access screw on lens. The LP3L is offered in four mounting configurations; LP3PL with an integrated 1/2 in NPT pipe mount, LP3ML features an integrated 1/2 in NPT male pipe mount, LP3TL features a T formation base with 2 mounting holes for wall or flush mounting and the LP3SL features a three hole surface mounting configuration. The T-mount and Surface mount units include surface gaskets to maintain the 4X installation. The LP3L series is available in 24VDC and 120VAC. All models include the vibration resistant, double contact bayone style 100,000 hour LED module. Like all StreamLine® products, the LP3L is designed with OEM applications in mind. It is economical, easy to install and attractive. Careful consideration has been given to the relationship between the LED light source and the lens design for maximum light output.
Amperage Rating
130m A
Application
Indoor/Outdoor
ARRA Compliant
C
Average Life
50,000 hr
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LP3PL-120R
Country of Origin
US
Currency
Dimensions
5.7 in H x 3.13 W
Environmental Conditions
-31 to 150 DEG F
EU RoHS Indicator
N
Flash Rate
65 to 95 fpm
Flash Type
Steady Burn
Gross Weight Per Pack
0.5300 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.24
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
4.13 in
Height [Metric]
10.4902 cm
Housing Material
Polycarbonate
Length
5.13 in
Length [Metric]
13.0302 cm
Light Output
51.5 cd
Material
Polycarbonate
Model
LP3PL
Mounting
1/2-Inch NPT Pipe
NEMA Rating
Type 4X, IP66, IP69K Enclosure
Series
LP3PL
Shape
Cylindrical
Size
5.7 H x 3.13 W x 3.13 D in
Standard
UL Listed/cUL Listed/CSA Certified
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedcUL ListedCSA Certified
Style
Steady-Burn
Sub Brand
Streamline
Temperature Rating
-31 to 150 °F
Type
Low Profile Steady Burning LED Light
Width
5.13 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Federal Signal
Manufacturer
Federal Signal
Color
Red
Diameter
3.13 in
Lamp Type
LED
Mounting Type
1/2 in NPT Surface
Voltage Rating
120 VAC