Federal Signal FB2PST-012-024B FIREBALL® FB2PST Strobe Warning Light, 12 to 24 VDC, Strobe Tube Lamp, 4.1 in Dia, Surface Mount
Custom_Product_Images_Illustration
Federal Signal
SKU341107
MFGR #FB2PST-012-024B
Amperage Rating
700m-1.7 A
Application
Indoor/Outdoor
ARRA Compliant
C
Average Life
10,000 hr
Buy American Compliant
C
Candle Power
1M cd
Catalog Number
FB2PST-012-024B
Country of Origin
US
Currency
Diameter
4.1 in
Dimensions
5.25 in H x 4.1 in W x 4.1 in D
Environmental Conditions
-31 to 150 DEG F
EU RoHS Indicator
N
Flash Rate
80 flpm
Flashes Per Minute
80 FLPM
Gross Weight Per Pack
2.1200 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.96
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
7.00 in
Height [Metric]
17.7800 cm
Housing Material
Polycarbonate/Zinc
Length
4.75 in
Length [Metric]
12.0650 cm
Light Output
1000000 cd
Material
Zinc/Polycarbonate
Model
FB2PST
Mounting
1/2-Inch NPT Pipe/Surface
Series
FB2PST
Shape
Cylindrical
Size
5.25 H x 4.10 W x 4.10 D in
Standard
UL Listed/cUL Listed/CSA Certified
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantUL ListedcUL ListedCSA Certified
Style
Strobe
Sub Brand
Fireball
Temperature Rating
-31 to 150 °F
Type
Strobe Warning Light
Width
4.75 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Federal Signal
Manufacturer
Color
Blue
Lamp Type
Strobe Tube
Mounting Type
Surface
NEMA Rating
Type 4X, IP66, IP69K Enclosure
Voltage Rating
12 to 24 VDC