FED-SIG SLMBP-120-240GY MODULAR BAS
Federal Signal
SKU942752
MFGR #SLMBP-120-240GY
StreamLine Modular Pipe Base, 120-240VAC, Gray - Base for SLM series beacons and sounders
Catalog Number
SLMBP-120-240GY
Dimensions
3.89 in H x 3.62 in W x 3.62 in D
Gross Weight Per Pack
0.4500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.18
Height
4.00 in
Height [Metric]
10.1600 cm
Length
5.00 in
Length [Metric]
12.7000 cm
Mounting
Pipe
Shape
Cylindrical
Size
3.89 H x 3.62 W x 3.62 D in
Specifications
120 to 240 VAC, Pipe Mount, -22 to 122 deg F Operating Temperature
Style
Pipe Mount
Voltage Rating
120 to 240 VAC
Width
4.00 in