Ericson® 1510-PMGL PLUG-15A/125V STR BLADE GCML PERMA-GRIP
Ericson®
SKU665189
MFGR #1510-PMGL
Features: Grounding, Solid Brass Blade, Application: Industrial/Construction Environment, Standard: UL, IEC, Number Of Poles: 2, Number Of Wires: 3, Amperage Rating: 15A, Voltage Rating: 125V, NEMA Rating: 5-15P, Environmental Conditions: -20 to 100CE
Application
Industrial/Construction Environment
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
1510-PMGL
Country of Origin
USA
Currency
Environmental Conditions
-20 to 100 ° C
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.2000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.10
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.00 in
Height [Metric]
5.0800 cm
Length
12.00 in
Length [Metric]
30.4800 cm
NEMA Rating
5-15P
Number Of Poles
2
Phase
1
Standard
UL, IEC
Sub Brand
Perma-Grip
Type
Straight Blade
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Warranty Description
1 Year
Width
9.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Ericson®
Manufacturer
Ericson Manufacturing
Amperage Rating
15 A
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 V