Edison JM60600-1CR JM600 Knife Blade Fuse Block, 600 VAC, 450 to 600 A, 4 AWG to 500 kcmil Wire, 1 Pole
Custom_Product_Images_Illustration
SKU875329
MFGR #JM60600-1CR
The minimum package quantity is 3
Alternate Catalog Number
JM60600-1CR
Application
Elec Assemblies, Panels & EOEM - Electrical Assemblies, Panels and EOEMs
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
JM60600-1CR
Connection
Knife blade end x knife blade end
Connection Type
Box Lug
Country of Origin
MX
Currency
Dimensions
9.3 in L x 4.8 in W x 6 in H
EU RoHS Indicator
Fuse Diameter
2-1/2
Fuse Holder Code
AE
Fuse Length
8
Gross Weight Per Pack
0.0010 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.80
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
6.00 in
Height [Metric]
15.2400 cm
Length
9.25 in
Length [Metric]
23.4950 cm
Material
Thermoplastic
Mounting Type
Panel
Number Of Poles
1
Series
JM600
Standard
CSA Certified ,Contact Manufacturer ,UL Listed,RoHS Compliant,CE Marked
Standards
Sub Brand
Bussmann Series
Suitable For Use With
Low-Peak™ LPJ, Limitron™ JKS and DFJ Knife Blade Fuse
Temperature Rating
-40 to 120
Width
4.25 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Bussmann
Manufacturer
Eaton
Amperage Rating
450-600A
Class
J
Type
Modular fuse block
Voltage Rating
600 V
Wire Size
4 AWG to 500 kcmil