EDW 57PLEDMR120AB 57 Polaris Red LE
Edwards
SKU1056381
MFGR #57PLEDMR120AB
57 Series Polaris Class LED Beacon, 120V AC. NEMA 4X and IP66 Rated. Red Lens with Black Base. Seven flash modes selectable using a Hidden in Plain Sight Switch (HIPS).
Amperage Rating
250m A
Average Life
148000 hours
Catalog Number
57PLEDMR120AB
Country of Origin
US
Dome Color
Clear
Gross Weight Per Pack
3.0000 lb
Height
8" (203 mm)
Housing
Metal base with heat flowed epoxy black finish
LED Color
Red
Length
6.5" (165 mm)
Mounting
3/4" NPT threaded conduit
Operating Temperature
-31F to 151F (-35C to +66C)
Replacement Dome
57E-DC
Replacement Lens
57E-LR
Width
6.5" (165 mm)
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Edwards
Manufacturer
Edwards Signaling
Lens Color
RED
Voltage Rating
120 VAC