Carol® 09606.41.01 16/6 SOOW 600V-BLK-1000 RL
Custom_Product_Images_Illustration
Carol®
SKU710526
MFGR #09606.41.01
Amperage Rating
8 A
Application
• CNTRL CKTs • Tools • Heavy INDL, processing and construction equipment
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
Color
Black
Conductor Material
Annealed Copper
Country of Origin
USA
Currency
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
192.0000 lb
Gross Weight per Pack Metric
87.09
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
20.50 in
Height [Metric]
52.0700 cm
Insulation Material
Premium-grade, color-coded 90°C EPDM
Jacket Color
Black
Jacket Material
Super Vu-Tron®
Length [Metric]
60.9600 cm
Number Of Conductors
6
Outside Diameter
0.52
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL 62CSA C22.2 No. 49MSHA Approved
Strands
26/30
Sub Brand
Super Vu-Tron?®
Temperature Rating
90?°C
Type
Multi-Conductor
Width
24.00 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Carol®
Manufacturer
General Cable Technologies
Conductor Size
16 AWG
Conductor Type
SOOW/Fully Annealed Stranded Bare Copper
Length
24.00 in
Voltage Rating
600 V