Calbrite™ S62000CP00 Rigid Stainless Steel 316 Coupling 2 Trade Size for Rigid Conduit"
Custom_Product_Images_Illustration
Calbrite®
SKU588022
MFGR #S62000CP00
Rigid Stainless Steel 316 Coupling 2" Trade SizeFor Rigid
Application
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
S62000CP00
Color
Silver
Connection
Straight Thread NPS
Country of Origin
TW
Currency
Dimensions
2.165 in L x 0.2 in THK
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.9000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.41
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.74 in
Height [Metric]
6.9596 cm
Inside Diameter
2.375" in
Length
2.16 in
Length [Metric]
5.4991 cm
Outside Diameter
2.74 in
Standard
UL 6A, CUL 6A
Standards
Trade Size
2 in
Type
STAINLESS STEEL COUPLINGS
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Upsell Product Catalog Number
S620003U00
Wall Thickness
0.200" in
Width
2.74 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Calbrite®
Manufacturer
Calpipe Industries
Material
316 Stainless Steel
Size
2 in