Calbrite™ S22000CC00 EMT Stainless Steel 316 Compression Coupling 2 Trade SizeFor EMT"
Custom_Product_Images_Illustration
Calbrite®
SKU753339
MFGR #S22000CC00
EMT Stainless Steel 316 Compression Coupling 2" Trade SizeFor EMT
Application
Used to join two lengths of stainless EMT
ARRA Compliant
N
Buy American Compliant
N
Catalog Number
S22000CC00
Color
Silver
Country of Origin
TW
Currency
Dimensions
2.2 in ID x 2.125 in OD x 2.77 in L
EU RoHS Indicator
Y
Gross Weight Per Pack
0.8700 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.40
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
2.75 in
Height [Metric]
6.9850 cm
Inside Diameter
2.200" IN in
Length
2.77 in
Length [Metric]
7.0358 cm
Outside Diameter
2.125 in
Standard
UL Standard, Nema 4X Approved
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedNEMA 4X
Substitute Product Catalog Number
S22000CCSS
Trade Size
2 in
Type
Compression
Width
2.75 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Calbrite®
Manufacturer
Calpipe Industries
Material
316 Stainless Steel
Size
2 in