Bussmann® LPS-RK-20SP LOW-PEAK DUAL ELEM
Custom_Product_Images_Illustration
SKU5279
MFGR #LPS-RK-20SP
20A 600V Class RK1 Low Peak Dual Element, Time Delay Fuse
Alternate Catalog Number
LPS-RK-20SP
Catalog Number
LPS-RK-20SP
Connection
Ferrule end x ferrule end
Gross Weight Per Pack
0.1400 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.73
Height
0.81 in
Height [Metric]
2.0574 cm
Length
5.00 in
Length [Metric]
12.7000 cm
Response Time
8 S at 500%
Size
0.81 In Diameter X 5.00 In Length
Standard
CE Marked
Standards
Sub Brand
Bussmann Series
Type
Fuse
Width
0.81 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Bussmann
Manufacturer
Eaton
Amperage Rating
20 A
Class
RK-1
Interrupt Rating
100 kAIC at 300 Vdc300 kAIC at 600 Vac kA