Bussmann® LPS-RK-200SP LOW-PEAK DUAL ELE
Custom_Product_Images_Illustration
SKU5293
MFGR #LPS-RK-200SP
200A 600V Class RK1 Low Peak Dual Element, Time Delay Fuse
Alternate Catalog Number
LPS-RK-200SP
C
Body Size
1.61 in Dia x 9.63 in L
Catalog Number
LPS-RK-200SP
Connection
Blade end x blade end
Gross Weight Per Pack
1.1000 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.68
Height
1.97 in
Height [Metric]
5.0013 cm
Length
9.84 in
Length [Metric]
25.0012 cm
Mounting Type
Holder
Response Time
10 S at 500%
Series
LPS
Size
1.61 In Diameter X 9.63 In Length
Standard
CE Marked
Standards
Sub Brand
Bussmann Series
Terminal Type
Blade
Type
Fuse
Width
1.89 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Bussmann
Manufacturer
Eaton
Amperage Rating
200 A
Class
RK-1
Interrupt Rating
100 kAIC at 300 Vdc300 kAIC at 600 Vac kA