Bussmann® LPS-RK-175SP Low-Peak™ LPS-RK-SP Time Delay Fuse, 175 A, 600 VAC/300 VDC, 300/100 kA Interrupt, Class RK1, Cartridge Body
Custom_Product_Images_Illustration
SKU64602
MFGR #LPS-RK-175SP
Alternate Catalog Number
LPS-RK-175SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Body Size
1-19/32 in Dia x 9-5/8 in L
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LPS-RK-175SP
Connection
Blade end x blade end
Country of Origin
MX
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
1.0500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.68
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.97 in
Height [Metric]
5.0013 cm
Length
9.84 in
Length [Metric]
25.0012 cm
Material
Melamine
Mounting Type
Holder
Response Time
10 S at 500%
Series
LPS-RK-SP
Size
1.61 In Diameter X 9.63 In Length
Standard
CE Marked
Standards
CE CertifiedUL ListedGuide JDDZ File E4273 Class 1422-02 File 53787CSA C22.2 No. 248.12
Sub Brand
Bussmann Series
Terminal Type
Knife Blade
Type
Fuse
Width
1.89 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Bussmann
Manufacturer
Eaton
Amperage Rating
175 A
Class
RK-1
Interrupt Rating
100 kAIC at 300 Vdc300 kAIC at 600 Vac