Bussmann® LPS-RK-100SP Low-Peak™ LPS-RK Current Limiting Time Delay Fuse, 100 A, 600 VAC/300 VDC, 300/100 kA Interrupt, Class RK1
Custom_Product_Images_Illustration
SKU5290
MFGR #LPS-RK-100SP
Bussmann Low-Peak™ Time Delay Fuse, Current Limiting, Series: LPS-RK, Non-Indicating, Rejection, 100 A, 600 VAC/300 VDC, 300/100 kA Interrupt, Class: RK1, Knife Blade Terminal, Holder Mount, Cartridge Body, Dual Element, Melamine, 1-1/8 in Dia x 7-7/8 in L Body Size
Alternate Catalog Number
LPS-RK-100SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LPS-RK-100SP
Connection
Blade end x blade end
Country of Origin
MX
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.3800 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.81
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
1.40 in
Height [Metric]
3.5560 cm
Length
8.10 in
Length [Metric]
20.5740 cm
Response Time
10 S at 500%