Bussmann® LPN-RK-30SP Low-Peak™ LPN-RK Current Limiting Time Delay Fuse, 30 A, 250 VAC/125 VDC, 300/100 kA Interrupt, Class RK1
Custom_Product_Images_Illustration
SKU5250
MFGR #LPN-RK-30SP
The minimum package quantity is 10
Ultimate protection Class RK1 dual element, current- limiting time-delay fuses available with optional open fuse indication. Time-delay - 10 seconds (minimum) at 500% of rated current (8 seconds for 0 - 30 A sizes).
Alternate Catalog Number
LPN-RK-30SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Buy American Compliant
C
Catalog Number
LPN-RK-30SP
Connection
Ferrule end x ferrule end
Country of Origin
MX
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
0.0500 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.23
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
0.60 in
Height [Metric]
1.5240 cm
Length
2.00 in
Length [Metric]
5.0800 cm
Response Time
8 S at 500%
Size
0.56 In Diameter X 2.00 In Length
Standard
CE Marked
Standards
ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA C22.2CE Certified
Sub Brand
Bussmann Series
Type
Fuse
Width
0.60 in
Width [Metric]
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Bussmann
Manufacturer
Eaton
Amperage Rating
30 A
Class
RK-1
Interrupt Rating
300 kAIC at 250 Vac100 kAIC at 125 Vdc kA