Bussmann® KRP-C-601SP Low-Peak™ KRP-C Current Limiting Time Delay Fuse, 601 A, 600 VAC/300 VDC, 100/300 kA Interrupt, Class L
Custom_Product_Images_Illustration
Bussmann
SKU267797
MFGR #KRP-C-601SP
Eaton's Bussmann series low peak ultimate protection fuses are the industry's only UL® Listed and CSA Certified fuses with a 300kA interrupting rating, providing 50% more protection than any other listed fuse*. The high interrupting rating allows for simple, worry-free installation in virtually any application. low peak fuses are available in Class CC, CF, J, L and RK1, so there is a fuse to meet the vast majority of 600V over current protection needs. Plus, when upgrading to low peak fuses, existing fuse inventory can be reduced by up to fuse.
Alternate Catalog Number
KRP-C-601SP
Application
Ind Facilities & Factories - Facility: Safety and Security Systems
ARRA Compliant
C
Body Size
2.5 in Dia x 8.63 in L
Buy American Compliant
C
Catalog Number
KRP-C-601SP
Connection
Bolted Blade End X Bolted Blade End
Country of Origin
MX
Currency
Element
Dual
EU RoHS Indicator
Gross Weight Per Pack
3.7000 lb
Gross Weight per Pack Metric
1.72
Gross Weight UOM Metric
kg
Harmonization Tariff Schedule Code
Height
3.10 in
Height [Metric]
7.8740 cm
Length
9.80 in
Length [Metric]
24.8920 cm
Material
Melamine glass tube
Mounting Type
Bolt-On
Response Time
4 sec at 500%