or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
BURNDY®
Burndy® KPA8CUP KPA-UP Mechanical Terminal Lug, 14 to 6 AWG Stranded Solid Copper Conductor, #10 Stud, 1 Bolt Holes, Copper
Custom_Product_Images_Illustration
BURNDY®
Burndy® KPA8CUP KPA-UP Mechanical Terminal Lug, 14 to 6 AWG Stranded Solid Copper Conductor, #10 Stud, 1 Bolt Holes, Copper
SKU85879
MFGR #KPA8CUP
Your Cost: $1.58/ea
List: BURNDY® is The Grounding Superstore. More than 80 years of technological innovation have made BURNDY® grounding connectors the most widely used and highly respected lines in the industry. Today BURNDY is a leading manufacturer and provider of commercial and industrial, utility and OEM solutions. Through The Grounding Superstore, we offer four types of grounding products: Mechanical, Compression, Exothermic and Tooling & Accessories.
BURNDY® is The Grounding Superstore. More than 80 years of technological innovation have made BURNDY® grounding connectors the most widely used and highly respected lines in the industry. Today BURNDY is a leading manufacturer and provider of commercial and industrial, utility and OEM solutions. Through The Grounding Superstore, we offer four types of grounding products: Mechanical, Compression, Exothermic and Tooling & Accessories.
Application For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number KPA8CUP Country of Origin MX Dimensions 1.04 in L x 0.81 in H EU RoHS Indicator Y Finish Plain Copper Plated Gross Weight Per Pack 0.0200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8535908020 Height 0.81 in Height [Metric] 2.0574 cm Length 1.04 in Length [Metric] 2.6416 cm Returnable Y Series KPA-UP Specifications 0.48 in L Collar Slotted Robertson Screw Set Type, 35 in-lb Installation Torque Standard UL 486A-486B Sub Brand SCRULUG Tongue Size 0.38 in W x 0.07 in THK Tongue Type Straight Type Bolted Lugs & Terminals UNSPSC 39121408 UPC 11 78181035435 UPC 12 781810354353 Width 0.38 in Width [Metric] 0.9652 cm Stock Status NONSTOCK Brand BURNDY® Manufacturer BURNDY® Conductor Size 14 to 6 AWG Conductor Type Solid Copper Material Copper Number of Bolt Holes 1 Stud Size #10 For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks Features: High Copper Alloy Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, One Piece Design, Superior Torque And Pull Out Performance, Convenient Range Taking Design, Reduces Catalog Numbers, One Catalog Number Accommodates Several Conductor Sizes, High Conductivity Copper Alloy, Long Lasting, Reliable Contact, Compact Design, Easy To Use, Slot Robertson Screw, Hex Head, Hex Socket Bolt, No Special Installation Tools Required, Eliminates Over-Torquing/Potential Conductor Damage, Stud/bolt Hole Size: #10, Dimension T: 07 IN, Dimension D: 0.51 IN, Dimension N: 0.24 IN, Dimension K: 0.2 IN, Set Screw Type: Slot Robertson, Tongue Width: 0.38 IN, Installation Torque: 35 IN-LB, Height: 0.81 IN, Length: 11 IN High copper alloy terminal for joining a wide range of cable to equipment pads or terminal blocks One piece design Superior torque and pull out performance Convenient range taking design One catalog number accommodates several conductor sizes Eliminates over-torquing/potential conductor damage Unplated 1 hole of 1/4 in
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Application | For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | KPA8CUP |
| Country of Origin | MX |
| Dimensions | 1.04 in L x 0.81 in H |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Finish | Plain Copper Plated |
| Gross Weight Per Pack | 0.0200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8535908020 |
| Height | 0.81 in |
| Height [Metric] | 2.0574 cm |
| Length | 1.04 in |
| Length [Metric] | 2.6416 cm |
| Returnable | Y |
| Series | KPA-UP |
| Specifications | 0.48 in L Collar Slotted Robertson Screw Set Type, 35 in-lb Installation Torque |
| Standard | UL 486A-486B |
| Sub Brand | SCRULUG |
| Tongue Size | 0.38 in W x 0.07 in THK |
| Tongue Type | Straight |
| Type | Bolted Lugs & Terminals |
| UNSPSC | 39121408 |
| UPC 11 | 78181035435 |
| UPC 12 | 781810354353 |
| Width | 0.38 in |
| Width [Metric] | 0.9652 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | BURNDY® |
| Manufacturer | BURNDY® |
| Conductor Size | 14 to 6 AWG |
| Conductor Type | Solid Copper |
| Material | Copper |
| Number of Bolt Holes | 1 |
| Stud Size | #10 |
| For Joining A Wide Range Of Copper Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks |
| Features: High Copper Alloy Terminal For Joining A Wide Range Of Cable To Equipment Pads Or Terminal Blocks, One Piece Design, Superior Torque And Pull Out Performance, Convenient Range Taking Design, Reduces Catalog Numbers, One Catalog Number Accommodates Several Conductor Sizes, High Conductivity Copper Alloy, Long Lasting, Reliable Contact, Compact Design, Easy To Use, Slot Robertson Screw, Hex Head, Hex Socket Bolt, No Special Installation Tools Required, Eliminates Over-Torquing/Potential Conductor Damage, Stud/bolt Hole Size: #10, Dimension T: 07 IN, Dimension D: 0.51 IN, Dimension N: 0.24 IN, Dimension K: 0.2 IN, Set Screw Type: Slot Robertson, Tongue Width: 0.38 IN, Installation Torque: 35 IN-LB, Height: 0.81 IN, Length: 11 IN |
| High copper alloy terminal for joining a wide range of cable to equipment pads or terminal blocks |
| One piece design |
| Superior torque and pull out performance |
| Convenient range taking design |
| One catalog number accommodates several conductor sizes |
| Eliminates over-torquing/potential conductor damage |
| Unplated |
| 1 hole of 1/4 in |